Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Yardımcısı Şimşek: 2016 daha iyi bir yıl olacak

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, 2016 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, büyüme konusunda daha iyi performans gösterilebileceğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 14:02
Başbakan Yardımcısı Şimşek: 2016 daha iyi bir yıl olacak
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Şimşek, 2016 yılına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, büyüme konusunda daha iyi performans gösterilebileceğini kaydetti.

Şimşek, AB'deki toparlanmanın da büyük bir öneme sahip olduğunu, Ortadoğu'da sorunların geçen seneki kadar olmasa da devam edebileceğini bildirerek, "Büyük resme baktığımız zaman büyüme rahat bir şekilde yüzde 4'ün üzerinde yüzde 4,5 civarında söz konusu olacaktır" dedi.

"Net etkinin oldukça sınırlı kalacağı görüşündeyim"

Rusya ile yaşanan sorunların ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, bu konu üzerinde de çok çalıştıklarını söyledi.

Öngörüleri dışında bir şey olmadığını dile getiren Şimşek, "Baz senaryoda Rusya ile ticaretin 3,1 milyar dolar civarında bir etkiyle sınırlı kalacağını düşünmüştük. Dolayısıyla henüz o konuda bir fikir değişikliği yok. Bu da oldukça küçük ve yönetilebilir bir miktar" diye konuştu.

"BES'te Devlet katkısı devam edecek"

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devlet katkısının devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, "Devlet katkısı devam edecek. Şu an için bunu kesmeye veya kaldırmaya yönelik bir çalışmamız yok ama sektörün kendine çeki düzen vermesi anlamında birtakım uyarılarda bulunduk" dedi.

Enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şimşek, "Enflasyondaki tablo bizim arzuladığımız bir tablo değil. 2015 yılının genel makro performansı anlamında notumuzun düşük olduğu alanlardan biri enflasyon. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi liradaki ciddi değer kaybı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Şimşek: 2016 daha iyi bir yıl olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN