Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York'ta borsacıların meşhur sokağı!

Türkiye için Sarıyer'de bulunan Borsa İstanbul ne demek ise ABD'deki New York şehrinde bulunan de o demek. New York'ta finansın ve borsanın merkezi Wall Street'tir. Peki Wall Street'in gerçek hikayesi nedir? Wall Street nasıl borsanın merkezi oldu?

Giriş Tarihi: 4.1.2016 17:40 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 17:41
New York'ta borsacıların meşhur sokağı!
Avrupa'dan gelen Hollandalı göçmenlerin kurduğu New York City'nin eski adı, New Amsterdam'dır. Hollanda Batı Hindistan kumpanyası adına Kuzey Amerika ile Meksika körfezi adalarının yönetimiyle görevlendirilen Peter Stuyvesant, 1652'de İngilizlerin saldırısına karşı New Amsterdam'da bir duvar inşa ettirmiştir. Duvarın 1699'da yıkılmasından sonra açılan sokağa Wall Street (Duvar Sokağı) adı verilmiştir.

İşte bu hikayenin merkezi olan Waal Street şimdi ünlü borsa sokağı olarak borsanın merkezi olmuş durumda.

WALL STREET'İ İŞGAL ET!

2011 yılında büyük bir eyleme de ev sahipliği yapmıştı; Wall Street'i İşgal Et sloganıyla, 17 Eylül 2011'de New York'ta, ABD'nin finansal kalbi Wall Street'te, Kanadalı aktivist grup Adbusters tarafından başlatılan halk eylemler kısa sürede yayıldı.
Eylemcilerin çoğunluğunu eğitimli gençler oluşturmaktadır. Amacı sosyal eşitsizliği ve şirketlerin ABD yönetimi üzerindeki nüfuzunu protesto etmektir. Eylemler Arap Baharı'ndan etkilenerek başlamıştır. Protestocuların sloganı Biz %99'uzdur. Eylemler tüm ABD'ye yayıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'ta borsacıların meşhur sokağı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN