Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş milyonluk son anda engellendi

Giriş Tarihi: 6.1.2016 11:53 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 12:04
Beş milyonluk hayali ihracat son anda engellendi

Ege Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Gürcistan'a yapılmak istenen 5 milyon liralık ı engelledi. Bir firma adına İzmir Gümrük Müdürlüğünden tescilli iki ihracat beyannamesinde yapılan inceleme neticesinde Zeloit madeni cinsi eşyaların kıymetinin çok yüksek beyan edildiği belirlendi.

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan kapsamlı araştırmada, bahse konu firmanın zeloit madeni cinsi eşyaları başka bir maden ihracatçısı firmadan toplam 30 bin liraya tedarik ettiği ancak ihracat beyannamelerinde eşyanın değerini 5 milyon lira beyan ettiği belirlendi.

Böylece, zeolit mineral maden cinsi eşyayı 5 milyon lira olarak beyan eden firmanın bunun karşılığında 880 bin lira KDV iadesi almayı planladığı ortaya çıktı. Yapılan denetimlerde milyonluk ihracat yapmak isteyen firmanın 10 gün önce kurulduğu, stok kayıtlarının boş olduğu ve ilk ihracatını yapmak istediğinin tespit edildiği, bunun da firmanın sadece haksız KDV iadesi almak için kurulduğu ileri sürüldü.

Yapılan çalışmalarda, firma yetkilileri H.K ve H.D ile gümrük müşaviri M.Y hakkında "kaçakçılıkla mücadele kanunu uyarınca" İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş milyonluk hayali ihracat son anda engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN