Asrın Projesi'nde çatı montajı başladı

Giriş Tarihi: 8.1.2016
Asrın Projesi'nde çatı montajı başladı
İstanbul'u dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek olan yeni havalimanının inşaatında önemli bir aşama daha geride bırakıldı. İlk etabı 2018'in ilk çeyreğinde açılacak olan havalimanı terminal binasının "uzay kafes" modelindeki çatı montajının ilk bölümüne geçtiğimiz günlerde başlandı.

4 ETAPTAN OLUŞACAK

Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak yeni havalimanı dört fazda tamamlanacak. İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon metrekarelik büyüklüğüyle, tek çatı altında dünyadaki örnekleri arasında ilk sıraya girecek. Bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verilecek. Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistlerle bu kapasitenin 150 milyona çıkarılması hedefleniyor.

YÜZDE 15'İ TAMAMLANDI

Yeni havalimanının inşaat şirketi İstanbul Grand Airpot (İGA) Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 10 bin 200 kişinin 24 saat esasına göre çalıştığı projede finansmanın dörtte biri kadar harcama (1 milyar 250 milyon euro) gerçekleştiğini ve işlerin yüzde 15'inin tamamlandığını açıklamıştı.

YOLCU 181 MİLYONU GEÇTİ

Bu arada Devlet Hava Meydanları İşletmesi 2015 sonu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelindeki havalimanlarında hizmet alan yolcu sayısı yüzde 9.3'lük artışla 181 milyon 689 bin 522 oldu. Yani havalimanının devreye girmesiyle kapatılması planlanan Atatürk Havalimanı'nın 2014'te 56.7 milyon olan yolcu sayısı 2015 sonunda yüzde 8 arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın Projesi'nde çatı montajı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN