Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. Köprü yaza açılacak

Giriş Tarihi: 9.1.2016
3. Köprü yaza açılacak

Başbakan Davutoğlu, yüzde 88'i tamamlanan 3'üncü Köprü'nün yazın açılacağını müjdeledi. Ekolojik dengenin korunduğunu söyleyen Davutoğlu, "Köprüyü bağlantı yollarıyla hizmete alacağız" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı bitme aşamasına gelen 3'üncü Köprü'nün yazın açılacağı müjdesini verdi. Davutoğlu, Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz'un Poyrazköy semti arasında yapımına devam edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaat alanını helikopterle gezdi. İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, planlananın aksine köprü ve bağlantı yollarının birlikte açılacağını söyledi. Davutoğlu, şu bilgileri verdi: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyada köprü mimarisi anlamında bir ilk niteliği taşıyor. Bu anlamda da sadece ülkemize ve İstanbulumuza değil, dünya çapındaki çalışmalara da katkı sağlayacak. 59 metre genişlik, 322 metre de kule yüksekliğiyle dünyada birinci olan köprümüz, bu iki konuyu bir araya getiren yegane yatırım oldu. Ayrıca üstünden demiryolu da geçen bu yatırım 2.5 yıl gibi benzer örneklerde görülmeyen bir hızla gerçekleşti."

DAVUTOĞLU 3.KÖPRÜYÜ HELİKOPTERLE İNCELEDİ!

MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılının yaz aylarında köprünün hizmete açılacağını müjdeledi. Davutoğlu, "Şu ana kadar projenin yüzde 88'i gerçekleşti. Köprünün bağlantı yollarıyla birlikte inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa bu yaz içinde açılmasına karar verdik. İnşallah açılışı bağlantı yollarıyla birlikte, bu yaz içinde mümkün olan en erken vakitte İstanbulumuza ve ülkemize kazandırmış olacağız" diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim köprüsü yaz ayında açılacak


EKOLOJİK DENGE KORUNACAK
Davutoğlu, yaptığı konuşmada bölgedeki ekolojik dengenin de korunacağına dikkat çekti. Başbakan, "İstanbulumuzun bu tarafında bulunan ekolojik denge de en detaylı şekilde çalışmalarla, hesaplarla korunacak. Hiçbir şekilde yeşil dokudan bir kayıp yaşanmıyor, yaşanmayacak. Bu konuda da gerekli bütün tedbirler alındı" diye konuştu.

ŞEHRE BÜYÜK RAHATLIK GETİRECEK
Davutoğlu, 3'üncü Köprü'nün İstanbul'a büyük rahatlık getireceğini belirtti. Projenin özellikle Asya ve Avrupa arasındaki trafikte bir rahatlama sağlayacağına dikkat çeken Başbakan, "Ulaşım kolaylığı ve iki köprü üzerindeki yükü almak bağlamında bu yatırım önemli. Trafik akışı şehrin mümkün olan en uzak noktasında gerçekleşecek. Devreye girdikten sonra köprüden geçenler açısından da neredeyse bir müze, tarihi geçiş anlamını taşıyacak kadar proje yürürlüğe girmiş olacak. Evlenen bütün işçilerin nikah törenleri açılış esnasında yapılacak" dedi.

KÖPRÜDE DÜĞÜN
Davutoğlu, açıklamasının ardından köprünün yapımında çalışan işçilere tanınan köprüde düğün hakkının gazetecilere de tanınmasını teklif etti. Gazetecilere "Yakın zamanda evlilik hazırlığı olan var mı" diye soran Davutoğlu, "Elinizi çabuk tutun" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. Köprü yaza açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN