Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupalı tüketici Türk ayakkabısı istiyor

Türk ayakkabı sektörü, yabancı devlerin gözdesi oldu. Zara'dan Hummel'a onlarca Avrupalı markadan üretim yapan Türk firmalarına sipariş yağıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Avrupalı tüketici Türk ayakkabısı istiyor
İthalata getirilen ek vergilerle 2015'i üretimde pozitif geçiren ayakkabı sektörü, çevre ülkelerdeki sıkıntılara rağmen 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Deri ayakkabıda Çin'e karşı fiyat avantajı yakalayan sektör, yabancılardan üretim için yoğun talep almaya başladı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, yabancı zincirlerden yoğun talep gördüklerini söyledi. Son olarak İngiliz Newlook firmasının Türkiye alım ofisinden bir görüşme talebi aldıklarını açıklayan Çetin, "Fransa'dan İspanya'ya, İrlanda'dan Almanya'ya onlarca ülke için üretim yapmamız isteniyor. İhracat yaptığımız birçok Avrupalı şirket, Türk ayakkabılarının kalitesinin Uzakdoğu'dan açık ara önde olduğunu söylüyor. Türk ayakkabısı daha sağlıklı ve kaliteli bulunuyor" dedi.

25 DOLARA ÜRETİYORUZ
Çin'deki devalüasyonun piyasalarda büyük dalgalanmalara neden olduğuna ve ülkedeki işçilik maliyetlerinin yükseldiğine işaret eden Çetin, Türkiye'de artık daha avantajlı fiyatlar yakalandığını kaydetti. "Çin'de 30 dolar olan deri ayakkabıyı Türkiye'de 25 dolara mal ediyoruz" diyen Çetin, 2015'te 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün bu dönemde en fazla Irak, Rusya ve Almanya'ya mal sattığını, 2016'da da 800 milyon doları aşmayı planladıklarını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı tüketici Türk ayakkabısı istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN