Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı kapılarını açıyor!

Giriş Tarihi: 14.1.2016 16:58 Güncelleme Tarihi: 14.1.2016 17:08
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı kapılarını açıyor!

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı, 03 – 06 Mart 2016 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Bilindiği üzere günümüzde sürdürülebilir ekonomik büyüme, ne kadar yenilik üretildiği ile doğrudan ilintilidir. Teknolojik anlamda ileri olan ülkeler, ekonomileri gelişmiş ülkeler olarak görülmekte ve bu ülkeler dünya ekonomileri ile rekabet edebilme şansını yakalayabilmektedir. Ülkemizin de bu alanda son yıllarda aldığı önemli mesafelere rağmen, Ar-Ge, patent sayıları, lisanslama ve ticarileştirme göstergeleri açısından gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek için daha hızlı mesafe kat etmeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Gelişmiş bir ülke olmanın önemli göstergelerinden biri de toplumun tüm kesimlerinin araştırma ve yenilik faaliyetlerine aktif katılım sağlayarak; ülkenin rekabet gücünü artıran, teknolojik ve ekonomik gelişmelere artı değer katan buluş ve inovasyon faaliyetlerinin artırılması için çaba göstermeleridir.
Yaratılan inovasyon ve buluşlara yönelik en önemli araçlardan biri de uluslararası buluş fuarları ve sergileridir. Bu bağlamda; 03 – 06 Mart 2016 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek ISIF'16 (İstanbul International Inventions Fair) etkinliğini sizlere duyurmaktan mutluluk duyarız.
Ülkemizde uluslararası bağlamda ilk defa düzenlenecek olan ISIF'16; dünyada 100'den fazla ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA)'nun Himayelerinde, ülkemizin buluş alanında en önemli kuruluşu olan Türk Patent Enstitüsünün Ev Sahipliğinde, fikri mülkiyet konusunda uluslararası çatı kuruluş olan Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO)'nun çalıştay desteğinde gerçekleştirilecektir. Yine ulusal ve uluslararası arenada faaliyet gösteren yatırımcı ağları 212, Endeavor, Galata Business Angels, Habitat-Ulusal Girişimcilik Merkezi, Keiretsu, Revo, TR Angels ile Les Türkiye ve Patent ve Marka Vekilleri Derneği önemli paydaşlarımız arasında yer almaktadır.
Buluş ve inovasyon etkinliği konusunda ülkemizin adını uluslararası alanda etkin bir şekilde duyuracağına inandığımız ISIF'16 içeriğinde çalıştaylar (TPE, WIPO, LES Türkiye), B2B görüşmeleri, yatırım alanı, ödül töreni, açılış ve kapanış seremonileri de gerçekleştirilecektir.
Ülkemizin ilk ve tek uluslararası buluş fuarı olma özelliğini taşıyan ISIF'16 ya; Almanya, Bosna Hersek, Brezilya, Danimarka, Hırvatistan, Hindistan, Irak, İran, İzlanda, Nijerya, Portekiz, Slovenya, Çin, Endonezya, Malezya ve Romanya'nın katılımları kesinleşmiştir. İkili görüşmelerin sürdüğü 18 ülke ile beraber toplam katılımcı ülke sayısının 25 – 30 arası, sergilenecek buluş/inovasyon sayısının da 650-700 aralığında olması beklenmektedir.

ISIF'16'nın hedef kitlesini; Üretici ve ticari firmalar, girişimciler, bireysel buluşçular, özel araştırmacılar, danışmanlar, patent ofisleri, özel veya devlet destekli araştırma enstitüleri, bilim parkları, teknoparklar, teknoloji transfer ofisleri, melek yatırımcılar, üniversiteler, laboratuvarlar, IP ile ilgili kurum ve kuruluşlar, patent tacirleri, inovasyon teşvikçileri, buluş dernekleri, sanayi odaları, organize sanayi bölgeleri, ar-ge merkezleri ve KOBİ'ler oluşturmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı kapılarını açıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN