Türkiye'nin en iyi haber sitesi

99 baraja 10 milyar TL

2019'da hidroelektrik enerji üretimini 127 milyar kwh'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 99 barajın açılışını yaptı

Giriş Tarihi: 15.1.2016
99 baraja 10 milyar TL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kamu-özel sektör işbirliğiyle, 10 milyar TL'lik yatırımla hayata geçirilen 99 baraj ve hidroelektrik santralin toplu açılışını yaptı. Son yıllarda güven ve istikrar ortamına zarar vermeye yönelik saldırıların ilk hedeflerinden birinin enerji yatırımları olduğunu belirten Erdoğan, "Gezi olayları sırasındaki taleplerden biri HES inşaatlarının durdurulmasıydı. 17-25 Aralık darbe girişiminde hedef alınan işadamlarına bakıyoruz, onların da çoğunun ülkemizin enerji yatırımlarında büyük pay sahibi şirketlerdi" dedi. 2003'ten bu yana yapılan yatırımlara rağmen 180 milyar kw/saat olarak hesaplanan hidroelektrik potansiyelinin ancak yarısının kullanıldığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu oran Amerika'da yüzde 86, Japonya'da 78, Norveç'te 72'dir. Peki siz bu ülkelerde HES yatırımlarından vazgeçilmesi için eylem yapıldığını gördünüz mü, duydunuz mu? Bu yatırımları yapan işadamlarının hedef alındığını duydunuz mu? Elbette göremezsiniz, duyamazsınız."

YEŞİL'İ BİZ DAHA ÇOK SEVERİZ

"İşadamlarımızı günümüzün alperenleri, akıncıları olarak görüyorum" diyen Erdoğan, "Türkiye'nin hidroelektrik enerji üretimini 2019'da 127 milyar kilovatsaate ulaştıracağız. Hep beraber, el ele bunu başaracağız. Doğalgazda dışa bağımlı olmamız karşımıza beklenmedik zamanda sorunlar çıkartabiliyor. Bunun için kendi kaynaklarımızı süratle devreye almalıyız. İşadamlarımızdan daha fazla gayret, daha fazla yatırım bekliyorum" açıklamasında bulundu. HES'lerin önüne geçmek isteyen gruplara da seslenen Erdoğan, şöyle konuştu: "Bunlar Greenpeace'ciler hep bir araya gelirler, önünü kesmeye çalışırlar. Yeşili biz, isminde yeşil olanlardan çok daha fazlasıyla severiz. Bu barajlar çevreye farklı güzellikler katar. Kayseri'de Yamula Barajı'nı düşünün. Eskiden birileri 'Kayseri'ye deniz getireceğim' dedi. Onlar getiremedi ama biz Kayseri'ye denizi getirdik. Lafla olmuyor bu işler, attığınız adımlarla oluyor." Erdoğan'ın konuşmasının ardından Artvin, Erzincan, Tokat, Adana, Ardahan, Düzce ve Sakarya'yla canlı bağlantılar kuruldu.

ÇEVREYİ KORUYARAK YAPIYORUZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu santrallerin enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını belirterek, "Tabiatımıza zarar vermeden, çevreyi koruyarak ve daha da güzelleştirerek bu adımları atmak ve barajları yapıp santralleri açmak zorundayız" dedi. Albayrak, rüzgâr, güneş, hidroelektrik, termik ve nükleer santrallerini yapmak gerektiğini vurguladı.

HES'LERE TEPKİ YANLIŞ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES'lerin çevreci olduğunu belirterek, "Tamamen yerli, yenilenebilir, çevreci bir enerji kaynağıdır. Kamuoyunda HES'lere karşı maalesef bir tepki var. Ama bu yanlış" dedi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da 13 yılda enerji sektöründe büyük bir dönüşüm gerçekleştiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
99 baraja 10 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN