Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjide verimlilik % 20 tasarruf sağlar

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Enerjide verimlilik % 20 tasarruf sağlar
Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen "7. Enerji Verimliliği Forumu" İstanbul'da yapıldı. Foruma katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji verimliliğinin en yerli, temiz ve milli kaynak olduğunu belirterek, "Enerji verimliliği üzerine yaptığımız çalışmalar, harcamalarımızdan en az yüzde 20 tasarruf edebileceğimizi ortaya koyuyor. 50 milyar doları bulan ithalatımız olduğu gerçeğinden hareket edersek bu rakamın büyüklüğünü fark etmiş oluruz" dedi.

10 YILDA YÜZDE 5 ARTIŞ
Kurulu gücün 32 bin megavattan 73 bin megavata ulaştığına dikkat çeken Albayrak, şunları kaydetti: "Bu yeterli değil. Sanayi, ekonomi ve nüfus anlamında bu büyümenin devam etmesi için yatırımlar da sürecek. Enerji açısından dışa bağımlılığımız yüzde 75'lerde. Kendi kaynaklarımızla bu talebin yaklaşık 4'te birini karşılayabiliyoruz." Önümüzdeki 10 yıllık dönemde enerji talebinin yıllık yüzde 5 artacağını öngördüklerine işaret eden Bakan Albayrak, bu süreçte yerli kaynaklardan en üst düzeyde yararlanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının tamamından faydalanılması, arama faaliyetlerinin artarak sürdürülmesi ve özel sektörün de bu yönde önünün açılması gerektiğini vurguladı. Albayrak, AR-Ge'ye yatırım yaparak yeni enerji biçimleri için adımlar atılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Her şeyden önce mevcut enerjinin daha verimli kullanılması için seferber olunmalı. Enerjimizin heba olmaması, verimsiz üretim süreçlerinde kaybolmaması için hepimizin gayret göstermesi gerekiyor."

1 MİLYON EURO'LUK YATIRIM 27 KİŞİYE İŞ

Yasal altyapının tamamlanmış olmasına rağmen enerji verimliliğinin yeterince bilinmediğini söyleyen Albayrak, bu anlamda bazı yükümlülüklerin yerine getirilemediğini belirtti. Albayrak, "Niyetimiz bilgilendirmek, bilinçlendirmek, eğitim ve teşvik noktasını daha ileri taşımak" dedi. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Münib Karakılıç da, enerji verimliliğine yönelik yapılan her 1 milyon euroluk yatırımın 8 ila 27 kişiye yeni istihdam olanağı sağladığını belirtti. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi ise tarımın enerji tüketimindeki toplam payının yüzde 5.35 olduğunu belirterek, "Yanlış uygulamalar yakıt masrafını yüzde 65'e kadar artırıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide verimlilik % 20 tasarruf sağlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN