Kur reformla dengelenir

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Kur reformla dengelenir

Başbakan, Londra'da 10 trilyon doları yöneten uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. "Türkiye güvenli liman" diyen Davutoğlu, döviz kurunun reformların uygulanmasıyla dengeleneceğini söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk kez Londra'da uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Merrill Lynch'in düzenlediği 16. Türkiye Yatırım Konferansı'na katılan, Goldman Sachs'ı ziyaret eden ve 10 trilyon doları yöneten 350 yatırımcı ile Bloomberg ofisinde görüşen Davutoğlu, "Türkiye güvenli liman" mesajı verdi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU LONDRA'DA KONUŞTU

TÜRKİYE'DE İSTİKRAR VAR: Güney ve doğudaki komşularımızda siyasi çalkantı, Türkiye'de ise istikrar var. 2015 bizim için zorlu bir yıl oldu. Aynı yıl içinde 2 genel seçim gerçekleşti. Seçimleri ben hep bir aşı gibi görüyorum. Doğru zamanda yapılırsa ekonomiye olumlu etkisi oluyor, popülist davranırsanız, bir risk olabiliyor.
4 YIL SEÇİMSİZ DÖNEM: Türkiye'nin önünde seçimsiz 4 yıl var. Bu ekonomik planlarımız açısından büyük avantaj sağlıyor. Ekonomimiz PKK, DAEŞ gibi etkenlerin yanında büyümeye devam etti. Belirsizliklere rağmen yüzde 4 büyüdük. Emtia fiyatlarındaki düşüş enflasyona olumlu yansıdı.
DİLEK LİSTESİ AÇIKLAMADIK: Geçen yıl sektörel dönüşüm politikasını açıkladık. Eylem planlarını belirledik. Bu sadece dilek listesi değil. Halkımızın öğrencisiymiş gibi onlara vaatlerimizi yerine getirmek zorundayız.
MALİ YAPIMIZ GÜÇLÜ: 2010-2014 arası en çok gelişen ülkelerden biri olduk. 2008-2015 arası 7 milyon kişiye istihdam sağlandı. Cari açık oranımız yüzde 4.4, yani yönetilebilir bir rakam. Mali yapımız çok güçlü. Genel seçime rağmen mali disiplinden sapma olmadı. Maastricht kriterlerinin yarısını karşılamış durumdayız. Bankacılık sektörü de çok sağlam.
ENFLASYON KARŞITI POLİTİKA: Emtia fiyatlarındaki düşüşün, cari açık ve enflasyonda olumlu bir etkisi olacak. Biz enflasyon karşıtı politikaları sürdüreceğiz.
TL İLE İLGİLENECEĞİZ: Türk lirasındaki değer kaybıyla ilgileneceğiz. Oynaklık geçen yılın global ekonomisinin kilit kavramıydı. Bu ekonomik performansımızdan kaynaklı değil, global ekonomik türbülansla ilgili.

REEL BAZDA TL'DE BELİRGİN DÜŞÜŞ OLMAZ
Londra'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de reel bazda TL'de belirgin bir kayıp için sebep görmediğini söyledi. Şimşek, Londra'da yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Manşet enflasyon tahminleri üzerindeki riskler dengeli. Reel bazda TL'de belirgin değer kaybı için sebep görmüyorum. İran'a dönük yaptırımların kaldırılması memnuniyet verici. Gelişmekte olan piyasalarda volatilitenin ve 'zorlu' bir dengelenme sürecinin bu yıl da süreceğini düşünüyorum."

MERKEZ SORUSUNA YANIT VERDİ
Başbakan Davutoğlu, Merkez Bankası'nın bugün yapacağı Para Politikası Kurulu Toplantısı öncesinde "Kısa vadede Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna "Buna Merkez Bankamız karar verecektir. Göstergelere bağlı olarak gerekli tedbirleri alacaklarından eminim" yanıtını verdi. Davutoğlu, asgari ücrette yüzde 30 artış yapmalarının ardından Türkiye'de bütçeyle ve mali politikayla ilgili endişeler oluştuğunu ancak herkesin Türkiye'nin mali politikasının bundan etkinlenmediğini gördüğünü söyledi. Davutoğlu, artışın enflasyona olumsuz etkisi olmaması için bütün önlemleri alacaklarını aktardı.

EN BÜYÜK REFORM ANAYASA
Konuşmalarının ardından soruları da yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin daha liberal, daha az kısıtlayıcı, daha az detaylı, insan haklarına ve güçler ayrılığına dayanan bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Eğer anayasa reformunu gerçekleştirebilirsek bu Türk demokrasisinin en büyük reformu olacak" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Londra'daki temasları kapsamında bir kitapevine de uğrayarak, kitapları inceledi. Davutoğlu'nun, Peter Frankopan'ın dünya ekonomi tarihinde Doğu'nun önemini anlatan, "Silk Road" (İpek Yolu) kitabını uzun süre incelemesi dikkat çekti. Kitapta özellikle İpek Yolları sayesinde gelişen ekonomiler ve yaşanan siyasi rönesanslar anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur reformla dengelenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN