Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sinin amiral gemileri

Savunma ve havacılık sanayisinde geçen yıl gerçekleştirilen 1 milyar 655 milyon 752 bin dolarlık ihracatın yüzde 88'i , ve 'dan yapıldı

Giriş Tarihi: 19.1.2016 21:08 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 22:16
Savunma sanayisinin amiral gemileri
Savunma ve havacılık sanayisinde ihracat yükünü geçen yıl , ve çekti. Sektörde geçen yıl gerçekleştirilen 1 milyar 655 milyon 752 bin dolarlık ihracatın yüzde 88'i bu 3 şehirden yapıldı.

YERLİ SİLAHLAR 12'DEN VURACAK

Son yıllarda istikrarlı bir büyüme yakalayan savunma ve havacılık sanayisinin bu performansı ihracatta da kendisini gösteriyor. Sektör, diğer sanayi alanlarında ihracatta gerileme yaşanan bir dönemde büyümesini devam ettiriyor.

TSK'NIN YENİ YERLİ SİLAH SİSTEMLERİ

Savunma ve havacılık sektörünün bu başarısının ardında üniversiteler, araştırma kurumları ve si ekosisteminde yer alan KOBİ, diğer yan sanayi ve sektörlerle bütünleşmiş bir yapının oluşturulması, bunun sonucunda da milli imkanlarla geliştirilen sistem ve platformların ihracatı etkili oldu.

Bu alanda kümelenme gibi organizasyonlarla etkin ve güçlü işbirliği imkanları sağlanan ve önde gelen firmalara evsahipliği yapan şehirler ihracat performansında öne çıktı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen yıl savunma ve havacılık sanayisinde 1 milyar 655 milyon 752 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı.

İLK SIRAYI ANKARA ALDI

İhracatta ilk sırayı Türkiye'nin önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinin faaliyet gösterdiği Ankara aldı. Başkentin savunma ve havacılık sanayisinde geçen yıl gerçekleştirdiği ihracat tutarı 919 milyon 528 bin doları buldu. Ankara, bu alandaki performansını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 11 artırdı. Başkent böylece bu alanda tek başına 1 milyar dolarlık eşiğe gelmiş oldu.

İhracat performansında ikinci sırayı Eskişehir aldı. Bu alanda daha önce İstanbul'un gerisinde üçüncü sırada yer alan Eskişehir, geçen yılki 273 milyon 533 bin dolarlık ihracat rakamıyla ikinci sıraya çıktı. Eskişehir, bu alandaki ihracatını geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 1 artırdı.

İstanbul'un savunma ve havacılık sanayisindeki ihracatının söz konusu dönemde yüzde 20,56 gerilemesi, sıralamadaki yerini Eskişehir'e bırakmasına yol açtı. İstanbul'un bu alandaki ihracatı geçen yıl 269 milyon 255 bin dolarda kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma sanayisinin amiral gemileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN