Rekabet gücü artırılacak olan KOBİ'ler ihracat yıldızı olacak

Finansal Kurumlar Birliği, KOBİ'lerin gücüne güç katmak için KOSGEB ile işbirliğine gidiyor. Rekabet gücü ile ihracatın artırılması ve KOBİ'lerin küresel rol üstlenmeleri amaçlanıyor

Giriş Tarihi: 21.1.2016
Rekabet gücü artırılacak olan KOBİ'ler ihracat yıldızı olacak
Türkiye ekonomisinin itici gücü olan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) kalkınmadaki önemi ve rolü her geçen gün artıyor. İşletmelerin yüzde 99.8'i KOBİ'lerden oluşuyor ve KOBİ'ler toplam istihdamın yüzde 78'ini gerçekleştiriyor. Ekonomideki bu etkinliğe karşılık, KOBİ'ler toplam kredilerin sadece yüzde 24'üne erişebiliyor. Bu durum ülkemizin istihdam deposu olmaları nedeniyle toplumsal barışımızın kaynağı olan KOBİ' lerin finansmana erişim imkânlarının geliştirilmesine ilişkin çalışmaların önemini ortaya koyuyor. Ekonomideki ağırlıklarına karşın, öz kaynak yetersizliği ve kredi teminindeki güçlükler KOBİ'lerin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar olarak dikkat çekiyor.

BÜYÜMEYE DESTEK

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörünü tek çatı altında toplayan Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve BDDK ile KOBİ'lerin en önemli sorunları arasında yeralan öz kaynak yetersizliği ve krediye erişim konularında farkındalık yaratarak, rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerinin artırılması, büyüme ve dış pazarlara erişiminin sağlanmasına destek olunması amacıyla bir işbirliğine imza atıyor. KOSGEB'in, KOBİ'lerin ihtiyaçlarına göre destek programlarını sürekli güncellediğini belirten KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Türk KOBİ'lerinin dünya ülkeleri arasındaki rekebet güçlerinin ve bilinirliklerinin artırılması gibi çalışmalarını da destekleyerek KOBİ'lerin hamiliğini yapmaya devam ettiğini söyledi. KOSGEB'in Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve COSME ile ilgili ülkelerde kurulmuş ve faaliyet gösteren KOBİ'leri destekleyen COSME'nin de (İşletmelerin ve KOBİ' lerin Rekabet Edebilirliği) ulusal koordinatörlüğünü yaptığını ifade eden Biçer, KOBİ'lerin finansmana kolay erişimi konusunda da şu anda 3 ayrı banka ile işbirliği imzalandığını söyledi.

ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ
Recep Biçer, KOSGEB'in Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Destek Programı ile Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin, uluslararası pazarlarda yer alması, yerli teknoloji ve yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması ve ihracatın artırılması konularında da 3 milyon 850 bin dolara kadar destek verileceğini söyledi. Biçer, FKB ile gerçekleştirilen işbirliğinin de, öz kaynak yetersizliği ve kredi teminindeki güçlük çeken KOBİ'lere bir kapı aralayacağını ve KOBİ'lerin rekabet güçlerine ve ihracat kapasitelerine artı değer sağlayacağını belirtti.

KÜRESEL PAZARDA SÖZ SAHİBİ OLUNACAK
Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Zeki Özger, ekonomideki ağırlıklarına karşın, öz kaynak yetersizliği ve krediye erişimdeki güçlüklerin KOBİ'lerin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar olduğunu söyledi. Özger, "2015 yılında ihracatın yüzde 56'sını KOBİ'ler gerçekleştirdi. KOSGEB ile işbirliği neticesinde bu rakamı artırıp, KOBİ'lerin küresel pazarda söz sahibi olacak bir konuma erişmelerini hedefliyoruz. Ayrıca, KOBİ Stratejisi Eylem Planı'nda (2015- 2018) belirtilen görev ve eylemleri bu duygularla yerine getirme gayreti içinde olacağız. Amaca yönelik bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz" dedi.

2018 İHRACAT HEDEFİ 150 MİLYAR $
KOBİ'lerin ihracatını 150 milyar dolara çıkarmak.
İhracat yapan KOBİ sayısını 60 bine yükseltmek.
KOBİ'lerin ticari kesim AR-GE harcamalarındaki payını yüzde 33 seviyesinde korumak.
Plan dönemi boyunca KOBİ'lerde 3 milyon yeni çalışan istihdam etmek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabet gücü artırılacak olan KOBİ'ler ihracat yıldızı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN