Çiğ köfte, pizza enflasyon sepetine girdi

Giriş Tarihi: 22.1.2016
Çiğ köfte, pizza enflasyon sepetine girdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon sepetini yeniledi. Sepete son yıllarda tüketimi artan çiğ köfte, pizza, elbise ve avukatlık ücretleri de eklendi. TÜİK Başkanı Birol Aydemir, hesaplamayı çarşı pazar dolaşarak yaptıklarını söyleyerek şu mesajları verdi:

TARIM ÜFE'Sİ:
Tarım fiyatlarını ayrı izliyoruz. Ürün üreticide 1 lira ise tüketicide 1.5 lira oluyorsa araştırılması gerekiyor.

MİLLİ GELİR ARTACAK:
Milli gelir hesap sistemi yenileniyor. Haziranda yeni milli gelire göre dönemliği açıklayacağız. Değişiklik miktarda oynamaya neden olabilir. Artık yüzde 30-35 fark olmayacak ama artacak.

YOKSUL VE YOKSUN:
Çok boyutlu yoksulluk çalışmasını bitirdik. Geliri olmayan yoksul olabilir parası olan da bazı imkânlardan yararlanamadığı için ona da yoksun diyoruz.

SEPET YENİLENDİ:
TÜFE sepetine elbise, çiğ köfte, pizza ve avukatlık ücretlerini eklendi. Sepetten, 2000 cc otomobil, bezelye, dikiş ipliği, ilk yardım aletleri, mektup gönderme (APS), telefon kart ücreti, DVD oynatıcı, yazıcı, müzik CD, özel dershane ücreti (TEOG hazırlık, 8. sınıf) ve epilasyon aletleri de çıkarıldı.

SİGARA İÇME ORANI ARTTI:
Sigara içme oranı tekrar artmaya başladı. Kapalı yerlerde, kahve ve kafelerde sigara içiliyor.

TEK PARÇA ELBİSE:
Elbise zaten sepette vardı. Ancak tek parça elbisenin ağırlığı arttığı için bu çeşit de sepete eklendi.

İLÇELERİN NÜFUS OYUNU

Bazı ilçelerin daha fazla ödenek almak için başvurduğu nüfus oyunu da istatistiklere yansıdı. Aydemir'in verdiği bilgiye göre belediyeler nüfusa göre pay aldığı için kasım-aralık ayında çok hareketlilik oluyor. Nüfusu 8 bin 300 olan bir ilçe bu tarihlerde 15 bine çıkıyor. Yıllık ortalama nüfusa göre ya da bir yıl içinde hangi nüfusta kaldıysa ona göre pay vermek gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiğ köfte, pizza enflasyon sepetine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN