Türkiye'de yatırımın vakti geldi

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Türkiye'de yatırımın vakti geldi

Başbakan Davutoğlu, Almanya'da buluştuğu Türk işadamlarına seslendi: Artık Türkiye'de yatırım yapmanın vakti geldi. Siz buraya aşını kazanmaya gelmiş 1960'ın insanları değilsiniz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşmesinin ardından Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne geçti. Burada Türk işadamlarıyla bir araya gelen Davutoğlu, şunları söyledi: "20 Aralık'ta ilan ettiğimiz vaatlerin ve reformların ilk 3 aylık bölümünde, yüzde 60'ını bir ay geçmeden yerine getirdik. İnşallah 3 ay sonunda da vaatlerin tümünü yerine getirmiş olacağız."

İKİNCİ ATILIM DÖNEMİ
Hükümet olarak ikinci bir atılım dönemini başlatmak üzere geniş katılımlı bir reform planı ilan ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, "Bir kısmı 8 alana yoğunlaşan yapısal reformlar, bir kısmı da AB reformları. Sizden ricam sektörel dönüşüm reformları konusunda atacağımız adımları takip edip, bize kanaat bildirmeniz veya olgunlaşmış projelerinizle Türkiye'de yatırım yapmanız" dedi. İşadamlarına artık Türkiye'de yatırım yapmanın vaktinin geldiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Siz burada aşını kazanmak üzere gelmiş 1960 yılının ilk insanları değilsiniz. Sizler şimdi milyarlarca euroluk cirolara sahip, büyük yatırım imkanlarına sahip bir topluluğu oluşturuyorsunuz. Bu bakımdan sektörel dönüşüm programlarını inceleyiniz."

Türkiye'de yatırımın vakti geldi


VİZE MUAFİYETİ BAŞLAYACAK

AB ile ilişkilerin yeni bir ivme kazanacağına dikkat çekerek "İnşallah en geç ekim ayında, hepinizin özlemle beklediği vize muafiyeti dönemi başlayacak" ifadesi kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Bundan sonra her zaman olduğu gibi tam bir vakar içinde, kimliğimizden emin olarak ve elimizde güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti pasaportu ile Avrupa'da olacağız. Ne isteğiniz varsa karşılanacak, ne talep edilirse elimizden gelen çabayı gösterip taleplerinizi karşılayacağız."

BERLİN'DE TARİHİ TOPLANTI
Berlin'de dün bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye- Almanya Hükümetlerarası İstişare Mekanizması'nın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından, PKK, DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadele kararlılığına vurgu yapıldı.

10 TERÖR KURBANINA ALMANCA TAZİYE
Almanya Başbakanı Merkel'le ortak basın toplantısında konuşmasına başlarken, Sultanahmet'te 10 Alman vatandaşının hayatını kaybettiği terör saldırısına değinen Başbakan Davutoğlu, bir süre Almanca konuştu. Saldırının insanlığa karşı olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Terörün dini olmadığını gösterdi. Teröre karşı tek başına mücadele edilmez. Hep birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

"MERKEL'E TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR"
Almanya Başbakanı Merkel'in göçmenler konusunda Avrupa'da ciddi bir farkındalık yarattığını kaydeden Davutoğlu, "Mülteciler konusunda sessizlik hakimken 4 yıldır süren insanlık trajedisine sessiz kalmadı" dedi. Esad Şam'da otururken mültecilerin Suriye'ye dönmeyeceğine de dikkat çeken Davutoğlu, "Bütün bu kritik süreçte el ele yürümeye kararlıyız" diye konuştu.

MÜLTECİLERE 10 MİLYAR EURO HARCADIK
Başbakan Davutoğlu'nun Almanya temaslarına mülteci krizi damga vurdu. Bu krizin sebebinin Türkiye olmadığını söyleyen Davutoğlu, Alman Haber Ajansı'na (DPA) da açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Türkiye'de 2.5 milyon Suriyeli, 300 bin Iraklı sığınmacı bulunduğuna dikkat çekerek, bugüne kadar bunlar için 10 milyar euro harcandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de yatırımın vakti geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN