Hedef Türkiye'de üretim üssü kurmak

Dünya biyoteknoloji devi Baxalta ile ortak olan Eczacıbaşı, Türkiye'de ortak yatırımı gündemine aldı. CEO Karamercan, "Bakanlıkla temaslarımız en üst düzeyde sürüyor" dedi

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Hedef Türkiye'de üretim üssü kurmak
Eczacıbaşı Topluluğu, yurtdışı ortaklıklarına bir yenisini daha ekleyerek, sağlık alanında önemli bir işbirliğine imza attı. Dünya devi Baxter'in biyoteknolojik yenilikçi ürünler bölümünün Baxalta çatısı altında yapılanmasının ardından, yeni şirketin Türkiye ortağı Eczacıbaşı oldu. Söz konusu işbirliğinin Türkiye'ye biyoteknoloji alanında önemli bir yatırımı da getirmesi söz konusu olacak. Bu yıl Türkiye'de yaklaşık 250 milyon TL ciro bekleyen yeni kuruluşun diğer bir hedefi ise onkoloji alanındaki özel ürün portföyünü Türkiye'ye getirmek.

BÖLGESEL ÜRETİM MERKEZİ

Eczacıbaşı Topluluğu CEO'su Erdal Karamercan, Türkiye'de biyoteknoloji alanında lider olma hedefiyle bu stratejik ortaklığa imza attıklarını söyledi. Karamercan, "Türkiye'de yatırımı konuşuyoruz. Türkiye, bölgesel üretim merkezi olacak. Sağlık Bakanlığı ile en üst düzeyde temaslarımız sürüyor. Yerli biyoteknoloji üretim yatırımı ülkemizin ithalat bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltacak. Ayrıca ciddi bir Ar-Ge ve katma değerli üretim yetkinliği yaratacak" dedi. Baxalta Intercontinental Bölgesi Başkanı Patrice Zagame, "Bu yeni yapının daha odaklı ve güçlü bir gelecek yaratacağına inanıyoruz. Eczacıbaşı bizim için güçlü bir partner oldu" diye konuştu. Karamercan, Türkiye'de gerçek anlamda, tam döngü biyoteknolojik ürün üretimi ve Ar-Ge'sinin bulunmadığına, Baxalta'nın ise dünyada birçok ülkede bu tarz yatırımı olduğuna dikkat çekti.

GÜNDEMDE ONKOLOJİ VAR
Eczacıbaşı-Baxalta adıyla kurulan yüzde 50-50 ortaklık yapısındaki yeni kuruluşun, Baxalta'nın hematoloji (kan hastalıkları) ve immünoloji (bağışıklık sistemi bozuklukları) alanındaki yenilikçi ve gelişmiş tedavi seçenekleri sunan ürün portföyü ile Türkiye'deki hastaların tedavi olanaklarını artıracağı ve standartlarını yükselteceği açıklandı. Erdal Karamercan,"Umuyoruz ki onkoloji gibi çok güçlü yeni iş kollarını da birlikte kuracağız" diye konuştu. Eczacıbaşı Baxalta Genel Müdürü Elif Çelik'in verdiği bilgiye göre 2014'te 6 milyar dolar ciro elde eden Baxalta'nın 16 bin çalışanı bulunuyor. Şirket halen 7 ülkede toplam 12 tesisiyle üretim faaliyetlerine devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef Türkiye'de üretim üssü kurmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN