Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş doların ipini çekti

3 liranın üstüne prim tanımayan vatandaş, 3 ayda 12.2 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Vatandaş doların ipini çekti
Merkez bankalarının, ekonomileri desteklemek için genişlemeci para politikaları uygulamalarına Japonya'nın da eklenmesiyle yönünü aşağı çeviren dolara en büyük darbeyi, her zaman olduğu gibi tasarruf sahipleri vurdu. Doların her yükselişinde adeta piyasa yapıcı gibi davranan vatandaş, bu kez de 3 liranın üstündeki kura prim tanımadı. 1 Kasım seçimlerinde tek parti hükümetinin tekrar iş başına gelmesinin de siyasi istikrar algısını güçlendirmesinin etkisiyle, bankalardaki döviz hesapları 3 ayda yaklaşık 12.3 milyar dolar azaldı.

DOLAR 2.95 TL'YE İNDİ

23 Ekim'de 190.5 milyar dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü, 15 Ocak 2016'da 178.2 milyar dolarla 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bir yandan vatandaşın satışı, diğer yandan küresel risk iştahındaki artışın etkisiyle dolar kuru da 2.95 TL ile 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Doların 15 Ocak'tan bu yana yüzde 3 düşmesi, tasarruf sahiplerinin kararlarındaki isabeti de ortaya koydu.

DÖVİZİN YARISI SATILDI

Döviz hesapları, tek parti iktidarını sonlarından 7 Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında rekor seviyeye çıkmıştı. 30 Ocak 2015'te 152.4 milyar dolar olan döviz hesapları, 23 Ekim'de 190.5 milyar dolara yükseldi. Haziran seçimleri öncesinde 2.66 TL olan dolar, 28 Eylül'de 3.060 TL ile rekor kırmış, 1 Kasım sonrasında 2.82 TL'ye kadar gerilemişti. Siyasi istikrarın bozulmasının etkisiyle döviz hesaplarında yaşanan yükseliş 28 milyar dolar oldu. İstikrarın tekrar sağlanması ile bu dövizin yarısı satıldı.

DOLAR 2.86 TL'YE İNEBİLİR
Merkez bankalarının destekleyici adımları ve petrol fiyatlarındaki yükseliş, son dönemde küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Özellikle gelişmekte olan ülkelere para girişinin arttığı gözlenirken, analistler doların 2.95 TL'nin altında kalıcı olabilmesi halinde 2.86 TL'nin görülebileceği görüşünde. Ocak ayı toplantısında faizi yükseltmeyen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) küresel piyasaları yakından takip ettiğini ve borsalardaki satışları göz özününe aldığını açıklaması da, iyimlerliğin artmasında etkili oldu. Yabancı girişinin hızlanmasının etkisiyle Borsa İstanbul'da endeks haftayı yüzde 4.6'lık yükselişle kapatırken, Türkiye'nin 10 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 11'in altına geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş doların ipini çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN