Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üzerinden ve sorgulama

ile ve sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden pek çok işlem yapılabiliyor, askerlik sorgulama ve SSK ve SGK sorgulama işlemleri bunlardan bazıları

Giriş Tarihi: 2.2.2016 11:15
E-devlet üzerinden SGK ve SSK sorgulama
giriş yapabilirve sorgulamaişlemlerinizi yapabilirsiniz.e Devletüzerinden pek çok işlem yapılabiliyor,askerlik sorgulama,SSKveSGK sorgulama işlemleribaşta olmak üzere bir çok kişi diğer işlemlerini dee Devletüzerinden yapıyor. Resmi devlet işlemlerini halletmek için kullanılan e-devlet artık herkesin kullanması gereken internet hizmetlerinden biri oldu. Gereken resmi bilgileri ve belgeleri almak için e-devlet giriş işlemini gerçekleştirmek ve menü başlıklarında yer alanlardan kendinize uygun olanını seçip tıklamanız yeterlidir. E-devlet kapısı kullanımı için şifre alınması ve bu şifre ile işlem yapılması güvenlik açısından oldukça önemli. İşlerini sokağa çıkmadan kolayca halletmek isteyenler bir defaya mahsus olarak e-devlet şifresi alıp sadece bilgisayar üzerinden değil, akıllı telefonlar ile de kullanabiliyor. İçerik yeniliklerine devam eden yetkililer, sistemde olmayan yeni uygulamaları da ekleyerek kullanıcıların işini kolaylaştırmaya çalışıyor. Tüm işlemler hakkında detaylar bugun.com.tr'de.

Günümüzde tüm resmi kurum işlemleri e-devlet giriş resmi sayfası olan www.turkiye.gov.tr'den yapılmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise e-devlet sabıka sorgulama, e-devletssk sorgulama işlemleridir. Tüm bu işlemleri yapmak için sayfayı açtığınızda ekrana giriş butonu gelecektir ve bu kısma kimlik numaranızı, postahanelerden aldığınız e-devlet giriş şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Online sayfalar üzerinde yer alan bu sanal portal internet ile tüm kamu uygulamaları tek bir çatı altında toplanmış oluyor ve vatandaşlar çok kısa süreler içinde ulaşmak istedikleri belge ve bilgilere ulaşabiliyor. Önceden olduğu gibi devlet işleri için uzun kuyruklara girmeye ve vakit kaybetmeye gerek yok tüm işlemleri halletmek için sadece tek tık yetiyor. Bu uygulamanın kolaylığını ilk kez duyanlar da e-devlet şifresi alma metotlarını öğrenmek istiyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Kimlik numaranız olmadan uygulamaya giriş yapmak ve kullanmak mümkün olmuyor ve numaranız ile birlikte bir de şifreniz olması gerekiyor. E-devlet şifresi işlemleri için de eğer daha önceden bir şifreniz yoksa almak için PTT'ye gitmeniz gerekiyor. Böylece PTT'den alacağınız şifre ile dilediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şifreyi aldıktan sonra da değiştirmeniz kendinize uygun hatırlayabileceğiniz bir şekilde oluşturmalısınız, şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmaması ise dikkat edilecek en önemli detaylardan birisidir. Şifrenizin içerisinde ardışık sayılar, harfler, doğum tarihi, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, telefon numarası, çocuğunuzun veya eşinizin adı olmamalıdır. Sürekli kullanılan kelime ve harf gruplarını da içermemelidir. E-devlet şifresi sadece o sayfaya özel olmalıdır ve başka sitelerde üyeliklerde kullanılmamalı, çünkü bu şifrenin bir çok yerde kullanılabilir olması güvenlik açısından sorun teşkil eder. Avea, Vodafone, Turkcell gibi cep telefonu hatlarından mobil imza oluşturup ya da okuyucu kullanarak da sayfaya girmeniz de mümkün oluyor. Artık hem güvenli hem de yer, zaman ve mekan gözetmeksizin işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Bu sayede kendi bilgilerinizin yanı sıra devlete ait güncel bilgilere ve yeniliklere de ulaşmanız mümkün oluyor. Bunlara zaman, sıra bekleme sorunu yaşamadan, güvenli ve tek bir site üzerinden ulaşmış oluyorsunuz. Ayrıca ödeme birimleri ile ilgili sayfalara tıklayarak ödemeniz gereken borcunuz vs. varsa kredi kartınız ile ödeme yapmanıza da olanak sağlıyor. Devlet başlığında Tarım, Devlet ve Sözleşme İhlalleri, Enerji, Sağlık, Uluslararası İlişkiler ve mevzuat, İstatistikler. İş başlığında İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Destek, Devlet İhaleleri,İş ve Kariyer, Kredi, İşletmenin doğuşu ve Feshi, Sektörler, Bağış, Ticaret, Elektronik Ticaret Yatırım ve Sermaye, Ekonomi ve Finansdır. E-devlet sisteminde devlete ait kurumlardan Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü kurumlarına da ulaşabiliyorsiniz.

E-DEVLET KAPISI İÇİN ZOR PAROLALAR KULLANILMALI

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül şifrelerin önemini şu şekilde belirtti: 'Vatandaşa giden banka şifrelerini alıp banka hesabına girerek hesaplar boşaltıldığı oldu. Ancak bunun için çok özel sistemler gerekiyor ya da GSM sisteminin içine girerek hesaplar boşaltılabilir. Doğrudan, cep telefonu numarası üzerinden tek kullanımlık banka parolasına ulaşmak çok zor. Yine de vatandaşların zor parolalar belirlemesinde yarar var.' dedi. 2015 yılından beri aktif olarak kullanılan e-devlet geçtiğimiz günlerde yaklaşık 10 milyon kişinin şifresini unutup tekrar şifre talep ettiğini açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi: 'TÜİK tarafından 31 Aralık 2014 itibarıyla yayınlanan verilere göre, 15 yaş üzeri, e-Devlet kapısını kullanabilecek yaşta bulunan kişi sayısı 58 milyon 833 bin 474'tir. 25 Aralık 2015 itibarıyla e-Devlet kapısını kullanan vatandaş sayısı 25 milyon 580 bin 442 olarak belirlenmiştir. 33 milyon 253 bin 32 kişinin henüz e-Devlet kapısını kullanmadığı anlaşılmaktadır. e-Devlet kapısından hizmet verilmeye başlandığı 2008 yılından 2015 yılı sonuna kadar unutma nedeniyle toplam tekrar şifre alım sayısı 9 milyon 262 bin 527 adettir. Ücretsiz şifre alımı ve yenileme yöntemleri sayesinde bu sayı yıllar içerisinde azalma ve sıfırlanma eğilimindedir.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-devlet üzerinden SGK ve SSK sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN