ı sırtladı 'sıfır' çekti

, geçen yılki 77 milyar dolarlık ıyla toplam ihracatın yüzde 53'ünü tek başına gerçekleştirdi. 'ın hiç ihracat yapamayan tek il olması dikkati çekti.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 14:48
İhracatı İstanbul sırtladı Kars 'sıfır' çekti
Türkiye İstatistik Kurumu () verilerinden derlediği bilgilere göre, 2015'te toplam bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,7 azalarak 143 milyar 935 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu dönemde en fazla ihracata 77 milyar 69 milyon dolar ile imzasını atarken, ilin ihracatı 2014 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 6 gerileme gösterdi. İstanbul'un toplam ihracat içindeki payı yüzde 53 olarak hesaplandı.

SİİRT İHRACATINI KATLADI, "SINIRI" AŞAMADI

İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu birçok ilin ihracat gelirleri bir önceki yıla göre düştü.

Buna karşın jeopolitik sıkıntılar, küresel krizin etkileri ve dolar-avro kurunun gerilemesi gibi olumsuzluklara rağmen bazı Anadolu illeri ihracatını artırma başarısı gösterdi.

Söz konusu dönemde ihracatını 8,2 katına çıkartarak 1,5 milyon dolardan 12,2 milyon dolara yükselten Siirt, Türkiye'de ihracatı en hızlı artan il oldu. Kars ise geçen yıl hiç ihracat yapamayan tek il olarak kayıtlara geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatı İstanbul sırtladı Kars 'sıfır' çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN