Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon ocakta yüzde 9.58'e çıktı

Ocak ayında yüzde 1.82 artan enflasyon, yıllık bazda 9.58 ile 20 ayın zirvesine çıktı. Beklentileri karşılayan enflasyon doları düşürdü

Giriş Tarihi: 4.2.2016
Enflasyon ocakta yüzde 9.58'e çıktı
Ocak ayında elektrik ve sigaraya yapılan vergi artışları ile, gıda fiyatlarında devam eden yükseliş enflasyonu 20 ayın zirvesine taşıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ocakta yüzde 1.82 ile beklentilerin üstünde arttı. Yıllık enflasyon yüzde 9.58 ile Mayıs 2014'ten bu yanaki zirvesine ulaştı.

TEK DÜŞÜŞ GİYİMDE OLDU

Aylık bazda en yüksek artışın yaşandığı kalem yüzde 9.6 ile ocak ayı başında vergi artışına gidilen alkollü içecekler ve tütün grubu oldu. Bu grubun ocak ayına ilişkin manşet enflasyon üzerinde yaklaşık 0.5 puan yükseltici etkisi oldu. Aylık bazda en yüksek ikinci artış yüzde 4.28 ile gıda ve alkolsüz içecekler kaleminde gerçekleşirken bu kalemin manşet enflasyon üzerindeki etkisi yaklaşık 1 puan oldu. Ocak'ta tek düşüş yüzde 6.71 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı. Ocak ayında elektrik fiyatlarında yapılan zammın etkisiyle konut kaleminde yüzde 1.71'lik artış yaşandı. Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı yıllık enflasyonun iki haneli seviyelere ulaşmamış olmasının rahatlatıcı bir etki oluşturduğunu söyledi.

DOLAR 1 AYIN DİBİNDE

Hükümetin yaptığı son zamların ardından yakından izlenen ocak ayı enflasyonunun beklentilerden çok sapma göstermemesi ve petrol fiyatlarındaki iyileşme ile küresel risk iştahındaki toparlanmanın ardından dolar 2.93 TL'nin altına gerileyerek bir ayın en düşük seviyesine indi. Tahvil-bono piyasasında da 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 10.90'dan 10.68'e, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi de yüzde 11.12'den 11.08'e düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon ocakta yüzde 9.58'e çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN