Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İlçeyi Toledo yaparız'

Sur'da yaşanan sıkıntılı süreci aşmak için elini taşın altına koymaya hazır olan Ankaralı müteahhitler, ilçeyi İspanya'nın turistik şehri Toledo yapmak istiyor

Giriş Tarihi: 5.2.2016
'İlçeyi Toledo yaparız'
Birkaç aydan bu yana ülke gündeminin üst sıralarında yer alan Diyarbakır'ın Sur ilçesi, yaşadığı sıkıntılı sürecin izlerini sileceği günü bekliyor. Tarihi milattan önceye dayanan Sur'un yenilenmesi için elini taşın altına koymaya hazır olan Ankaralı müteahhitler ise titiz çalışmalarıyla ilçeye 'Başkent kalitesi' getirmek istiyor. Söz konusu yenilenmenin ilçedeki istihdama da ciddi katkı sağlayacağını belirten Ankaralı inşaat sektörü temsilcileri, çok sayıda inşaat firmasının bir koldan başlayacağı yenileme çalışmalarının, demircisinden, sıvacısına; cephe kaplama sektöründen, boya firmalarına; seramikçiden, tuğlacıya çok sayıda sektörün koordineli çalışmasını gerektirdiğini ifade etti.

MİMARİ AÇIDAN ENGEL YOK
İlçeyi çevreleyen surların, çağların yıpratıcı koşullarına karşın tüm ihtişamı ve değeriyle ayakta kalmayı başardığını kaydeden Şahika Grup Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İç Mimar Murat Altuntaş, terör olaylarının Sur'daki bu mimari değerlere de ciddi zarar verdiğini belirtti. Altuntaş, muhtemel yenileme çalışmaları sonrası ilçenin bu turizm değerinin korunmasına uygun planlamalar hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Sur, dünyada surlarla çevrelenmiş birkaç merkezden biri. Bu bölgelerden biri de İspanya'nın Toledo şehri. Son günlerde ülke dikkatinin de çekildiği bu şehir birkaç yıldır turizmin gözdesi hale geldi. Sur'un yeni Toledo olmasının önünde mimari açıdan bir engel yok."

ANKARALI MÜTEAHHİTLERDEN ÇAĞRI

Sur konusunda atılacak adımlarla ilgili bir an önce çalışmalara başlanması gerektiğini belirten MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm ise ilçedeki binlerce yapının yenilenmesi için ciddi organizasyon gerektiğini söyledi. Yetkililerin bir an önce Ankaralı müteahhitlerle bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizen Gözüm, şöyle devam etti: "Başkent Ankara'da kaliteli projeleriyle, titiz çalışmalarıyla dikkati çeken çok sayıda inşaat firması var. Biz Sur'daki bu yenilenme için hazırız. Ankara'da çok yoğun çalışıyoruz ancak Sur ülkemizin tarihi ve kültürel değeri için çok önemli."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İlçeyi Toledo yaparız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN