Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırları açalım birlik olalım güveni artıralım

World Tourism Forumu'na terör saldırıları ve mülteci krizi damga vurdu. Turizmciler, "Ortak duruş sergileyelim, sınırları açalım" mesajı verdi. Bakan Ünal, "Turizmcilerin ihracatçı sayılması için taslak hazırladık" dedi

Sınırları açalım birlik olalım güveni artıralım
Terör ve mülteci krizi, bu yıl ikincisi düzenlenen World Tourism Forum'un açılışına damga vurdu. Turkuvaz Medya Grubu'nun basın sponsoru olduğu forumun açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Teröre her birimizin karşı çıkması için turizm ruhunun tekrar hatırlanmasına ihtiyaç var. İnsanların seyahat etme ve yeni yerler görme hakkına sahip çıkmamız gerekiyor" dedi. Ülkelerin terörü uluslararası rekabette bir avantaja çevirdiğini belirten Ünal, "Terörün uluslararası rekabette bir avantaj aracı haline dönüştürülmesi hepimizin karşı çıkması gereken bir durum. Bu forum ortaya çıkan güvenlik kaygısına cevap niteliği taşıyor" diye konuştu.

TURİZMCİYE İHRACATÇI STATÜSÜ
Ünal, yıllarca terür örgütü ETA ile mücadele eden İspanya örneğini vererek şunları söyledi: "İspanyol turizm yetkililerine bu sorunu nasıl çözdüklerini sorduğumuzda basından üniversitelere, tüm örgütleriyle tek yürek olduklarını söylediler. Türkiye'de de böyle olmalı." 24 Kasım'dan sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu 4 kez topladıklarını hatırlatan Ünal, "Turizmcilerin de ihracatçı sayılması için taslak kaydını aldık" dedi. Avrupa Komisyonu eski Başkanı Jose Manuel Barroso ise şu anda dünyanın en büyük sorununun güvenlik olduğunu söyledi. Terör sıkıntısının özellikle Ortadoğu'da devam edeceğini dile getiren Barroso, "Sınırları kapatarak terörü ve mülteci krizini önleyemeyiz. Teröristlerin amacı zaten bu. Bu noktada Türkiye kilit rol oynuyor. Müslüman nüfusu yoğun olan bir ülkenin terörün çözümü konusunda lider olması çok önemli. Çünkü en çok kurban yine Müslüman ülkelerde veriliyor. Teröre karşı mücadelede birleşmeliyiz" diye konuştu. Barroso, "Mültecileri farketmekte geç kalmadınız mı" sorusuna ise, "Sadece Avrupa değil dünya geç kaldı" yanıtını verdi.

ARTIK GÜVENLİ YER YOK
İngiliz Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği ABTA'nın CEO'su Mark Tanzer de dünyada İngiltere de dahil artık hiçbir yerin güvenli olmadığını, terör riskinin tüm ülkelere yayıldığını kaydetti. Tanzer, "İngiliz turist için Türkiye çok önemli bir destinasyon. Geçen yıl 1 milyondan fazla İngiliz Türkiye'yi ziyaret etti. Çok güçlü bir hizmet etiği ve insan kaynağınız var. Eksiksiz, doğru bilgi vermek ve güvenlik konusunda daha etkili olmak gerekiyor" dedi.

VİZE DUVARLARIYLA ÖNÜMÜZE GEÇMEYİN
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Türkiye vize konulacak ülke değil. Vize duvarlarıyla önümüze geçmeyin. İnsanların kaynaşmasına engel olmayın" dedi. Ulusoy, Türkiye'de 16.7 milyon kişinin seyahat ettiğini, bunun 9 milyonunun yurtdışına gittiğini vurgulayarak potansiyele dikkat çekti.

TÜRKİYE YILDIZ DESTİNASYON HALİNE GELECEK
Yemek ve konaklama alanında butik bir otel zinciri haline gelen Fransız Mama Shelter'ın Kurucu Ortağı ve Başkanı Serge Trigano da forumda konuşma yaptı. Trigano, "Türkiye'ye gelirken Fransa'dan çıkışta polis memuru 3 kez neden Türkiye'ye gittiğimi sordu. İstanbul gerçeğini değiştiremezsiniz. Türkiye ve özellikle İstanbul kısa vadede en heyecan verici turizm destinasyonlarından biri haline gelecek" dedi.

İFM SERBEST BÖLGE OLSUN
Ağaoğlu CEO'su Önder Halisdemir ise, İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) yaratacağı değişime dikkat çekti. İFM'nin serbest bölge haline getirilmesi durumunda Dubai, Singapur ve Frankfurt'la yarışacağını söyleyen Halisdemir, "Günde 22 bin ziyaretçiden bahsediyoruz. Yaklaşık 11 milyar dolarlık gelir, bu sayede turizme aktarılacak" dedi.

MUTLU MÜŞTERİ PARA DEMEK
TAV CEO'su Sani Şener, Türkiye'de yıkıcı bir rekabet olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Oysa bilgi paylaşımı önemli. Bilgi paylaşımı mutlu çalışanı, mutlu çalışan mutlu müşteriyi getiriyor. Mutlu yolcular havalimanlarında 10.6 euro daha fazla harcıyor. Bunun turizme de endekslenmesi gerekiyor."

DALLAS HÂLÂ TURİST ÇEKİYOR
Amerikan Dolby'nin Bölge Yöneticisi Arkın Kol ise, film sektörünün dünya turizmine katkılarını anlattı. Filmlerin her ülkede turist sayısına yaklaşık yüzde 3.5-10 arasında katkı sağladığına dikkat çeken Kol, "Dallas'ın üzerinden yıllar geçti ama çekildiği evi her yıl 500 bin turist ziyaret ediyor. Truva filmi de Çanakkale'de turist sayısını yüzde 73 artırdı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırları açalım birlik olalım güveni artıralım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN