Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye banka komiseri

KOBİ'leri kredi kıskacına alan bankalar, şirket yönetimlerine "komiser" atamaya başladı. Şirketin ihracat, işçi çıkarma ve ödeme gibi tüm kritik kararlarını da bu kişiler veriyor

Giriş Tarihi: 6.2.2016
KOBİ'ye banka komiseri
Küresel ve bölgesel istikrarsızlık nedeniyle sıkıntılı günler geçiren KOBİ'ler, bankalar tarafından da finansal kıskaca alındı. 2016 başından itibaren KOBİ'leri 4 koldan markaja alan bankalar, akla hayale gelmedik yöntemlerle şirketlere nefes aldırmıyor. Bugüne kadar kredileri erken çağırmaktan vade ve komisyon oranlarını değiştirmeye kadar birçok uygulamayı devreye alan finans kurumları, son olarak şirketlerin yönetimine bankacı atamaya başladı. Bu seferki uygulama sadece finansal sıkıntı yaşayanları değil, kredi ödemelerini düzenli ödeyen firmaları bile kapsıyor. Kredi ödemesi olan KOBİ'lerin 2016 içindeki, yatırım hedeflerinden reklam harcamalarına, istihdam politikasından ihracat yaptığı ülkelere kadar tüm faaliyetleri banka çalışanları tarafından inceleniyor. Uzun vadede riskli görülen KOBİ'ler için zorlu bir süreç de bu testin sonucunda başlıyor. Bankacı krediyi erken çağırma kozuyla bütün harcama kalemlerine müdahalede tam yetki alıyor. Borç ödemesinde herhangi bir düzensizlik olmamasına rağmen, stres testi sonucunda firmaya yeni mali yükümlülükler getiriliyor. İşçi çıkarma da dahil olmak üzere kritik kararların çoğu meslekte acemi ve reel sektörde adı "banka komiseri" olarak anılmaya başlanan bu kişilerce alınıyor.

NAKİT AKIŞI BOZULDU
Bankacıların hedefinde ihracatçılar, esnaf ve KOBİ'ler var. Rusya ve Irak'ta yaşanan sıkıntıları da öne çıkaran finans kuruluşlarının borcun vadesi gelmeden akreditiflere el koyduğu da belirtiliyor. POS cihazlarında vade ve komisyonları 2016 başından itibaren fahiş oranlarda artıran bankalar, esnafı da nakit akışı dengesiyle vurmaya başladı.

SANAYİ BÖLGELERİ HEDEFTE
Bankaların kıskaca aldığı noktalardan biri de İstanbul'un sanayi bölgeleri oldu. İkitelli, Dudullu, İmes sanayi bölgesilerine adeta üs kuran bankacılar, hangi şirketlerin zorda olduğunu öğrenmek için de özel istihbarat birimleri oluşturmuş. Dudullu'da 300'den fazla kişiye istihdam sağlayan bir firmanın sahibi her gün bankacıların tehdit ve şantajına mağdur kaldıklarını belirterek şunları anlattı: "Stres testi adı altında firmalara adeta baskın yapıyorlar. Polis baskınlarını aratmayan sahneler yaşanıyor. Ardında şirketleri işlevsiz hale getiren talepler geliyor. Ödeme akışımız bozuldu. Konuyu hukuksal olarak da araştırıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye banka komiseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN