Sektör turizmin Davos'unda buluştu

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Davos Zirvesi'nden esinlenilerek hayata geçirilen World Tourism Forum turizm sektörünün yerli ve yabancı üst düzey temsilcilerini İstanbul'da buluşturdu. Teröre karşı birlikte hareket etme mesajlarının verildiği forum, bu yıl yurtdışına da taşınacak

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Sektör turizmin Davos'unda buluştu
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gelirlerinin önemli bir bölümünü karşılayan turizm sektörü son dönemde yaşanan savaşlar ve terör saldırılarıyla sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Pek çok ülke ekonomisinin dinamosu haline gelen sektörün yaşanan bu çalkantılı dönemden aldığı darbe de artık siyasi liderler tarafından her platformda dile getiriliyor. Teröre karşı tek çözüm yolunun birlikte hareket etmek olduğunun bilincine varan ülke temsilcileri, İstanbul Lütfi Kırdar'da bu yıl ikincisi düzenlenen, Turkuvaz Medya Grubu'nun da medya sponsorluğunu üstlendiği World Tourism Forum'da 'ortak duruş sergileyelim, sınırları açalım' söyleminde birleşti.

Bu yıl 3 forum daha var

Sektörü her yıl geleneksel olarak buluşturmayı hedefleyen World Tourism Forum (WTF) bu yıl itibariyle yurtdışına da açılıyor. WTF Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı, İstanbul'da bu yıl düzenlenen forumun ekonomiye 10 milyon dolarlık katkı yapacağını belirtiyor. Bu yıl yurtdışına açılan forum zincirinin ilki mayısta Abu Dabi'de World Gulf Meeting, eylülde Şangay'da Asya Pasific Meeting, kasımda Antalya'da ise Mediterenean Meeting adıyla gerçekleştirilecek. Bölgelerin turizm sektörleri masaya yatırılacak.

Afrika yeni pazar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bugün katılacağı forumda yeni pazarların da gündemde olacağını dile getiren Bağcı, Afrika pazarına dikkat çekti. Rus turist açığını Afrika pazarının kapatabileceğini dile getiren Bağcı, "Afrikalı turist her yıl tatilini Dubai'de geçiriyor. Rus turisti kaybettik diye ağlayıp sızlamak yerine yeni pazarlara yönelmeliyiz. El değmemiş pazarların başında da Afrika var ve potansiyeli çok yüksek. İç savaş yaşanmayan Gana, G. Afrika gibi ülkelerden turist çekebiliriz" diye konuştu.

Turizmde orta ve uzun vadeli plan gerekli

World Tourism Forum TAV Hall'de konuşmacı olarak yer alan Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, turizmde orta ve uzun vadeli turizm planlarının yapılması gerektiğini söyledi. Ersoy, "Bugüne kadar charter seferlerle yapılan kitle turizmiyle Türkiye bir noktaya kadar geldi ancak bundan sonra reforma ihtiyaç var. Otel yatırımından transfere, tur operatörlüğünden uçuş planına kadar orta ve uzun vadeli bir programın hazırlanması şart" dedi. Türkiye'ye gelen turistin yaklaşık yüzde 40'ının 2 pazardan sağlandığını belirten Ersoy, "Bu zaten çok yanlış bir politika. Çünkü bu pazarlarda en küçük bir sorun yaşandığında sektör büyük kriz yaşıyor. Acilen pazar çeşitlendirmesine gidilmeli. Bunu charter seferlerle yapamazsınız. Tarifeli seferlerin daha güçlü ve daha aktif olması gerekiyor" diye konuştu. Ersoy, Etstur olarak 2017'de yurtdışından Türkiye'ye turist getirmeye başlayacaklarını söyledi. Ersoy, "Dünyanın her yerinden Türkiye'ye turist taşıyacağız. Böylece Etstur'un globalleşmesi için de ilk adımı atağız" ifadelerini kulland

Bu yıl turist sayısı 47 milyon kişi artacak

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2016 yılında dünyada turist sayısının 47 milyon kişi artacağını söyledi. Yurtdışına 2004'te 11 milyon turist gönderen Çin'in 2014'te bu rakamı 127 milyona çıkardığını, 2025'te ise 394 milyona çıkarmasının beklendiğini kaydeden Ateş, "Dünya toplam turizm harcamaları 1.3 trilyon dolara ulaştı. Bu rakam 2025'te 2.4 trilyon dolar olacak" dedi. Rusya'nın turizm harcamalarında 2015 yılında yüzde 36 düşüş beklense de 2017 yılında harcamaların 2014 seviyesine geri geleceğinin tahmin edildiğini vurgulayan Ateş, "Türkiye kendisinden küçük olan ve yılda 65 milyon turist çeken İspanya kadar turist çekse yüzde 4.8 olan cari açığını yüzde 2.4'e düşürebilir. Turizm sektöründeki toplam krediler 51 milyar liraya çıktı. Söz konusu sektörde istihdam 2 katına çıksa Türkiye'de işsizlik yarıya inebilir" diye konuştu.

58 ünlü blogger İstanbul'u anlattı

Dün akşam düzenlenen blogger gecesinde ise dünyanın farklı ülkelerinden 9 milyon seyahatsevere ulaşabilen 58 ünlü blogger WTF aracılığıyla biraraya geldi. Blogger'lara tarihi yerlerin yanı sıra bir de Haliç turu düzenlendi. Gecede ise bloggerlar hem geceyi hem de ülkeyi tanıtmak için izlenimlerini bu 9 milyon kişiye bloglarından aktardı. Forum sonrası blogger'ların Türkiye ile ilgili görüşlerinin yer aldığı 1000 adet prestij kataloğu basılıp dağıtılacak.

Kiralık otelle iş yapıyorlar

Sektördeki batık otellere de dikkat çeken Bağcı, bilinçsiz yatırımların böyle sonuçlandığını söyledi. "Adamın bir oteli var diğer 9 oteli kiralık. Ayakta kalması mümkün değil. Çünkü yaptığı iş sanal. Sadece operatörlerle çalışarak 10 otel işletmek mantık dışı" diyen Bağcı, bu durumun bir fırsat olduğunu bu krizden sağ salim çıkmanın olası diğer krizlerin önüne set çekeceğini söyledi.

Aradığımız şey yurtiçi mutluluk

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de bütün paydaşların birbirleriyle bağlantı kurmaları gerektiğini, ancak bu şekilde maliyetlerin düşürülebileceğini kaydetti. Liderlerin sadece paydaş değerini değil, paylaşılan değerleri de görmeye başladığını dile getiren Şener, "İş dünyası spor müsabakası gibidir ama sporda tek kazanan vardır, oysa iş dünyasında çok kazanan var. Turizm sektörü ülkenin gayri safi yurtiçi mutluluğuna da katkıda bulunmalı. Bizim aradığımız şey yurtiçi hasıla değil, yurtiçi mutluluk" diye konuştu.

10 milyon dolar katkı

WTF 2015 Konuşmacı sayısı 35 Katılımcı sayısı 1200 Ekonomiye katkı 3 milyon dolar
WTF 2016 Konuşmacı sayısı 123 Katılımcı sayısı 5 bin Ekonomiye katkı 10 milyon dolar
WTF 2017 (beklenen) Konuşmacı sayısı 150 Katılımcı sayısı 9 bin Ekonomiye katkı 30 milyon dolar

En iyiler ödüllendirildi


En iyi lüks butik otel Bill&Coo Mykonos En iyi lüks şehir oteli Ca'Sagredo Hotel
En iyi kış oteli Rixos Flüela Hotel En iyi CIP Lounge TAV
En iyi aile ve yaşam biçimi oteli Titanic Deluxe Belek En iyi teknoloji inovasyon şirketi IATI
En iyi golf oteli Regnum Carya hotel En iyi araç kiralama şirketi AVIS
Jüri Özel Ödülü Turkuvaz Medya Grubu En iyi etkinlik sağlayıcı M3
En iyi reklam kampanyası Turkey Home En iyi turizm yatırım grubu HNA Tourism Group
En iyi resort oteli Maxx Royal Belek En iyi termal otel Plaza Otel
Seyahat için en iyi mobil aplikasyonu Tripadvisor.com En iyi havayolu şirketi THY
En iyi business class havayolu şirketi THY En iyi düğün oteli Çırağan Palace Kempinski
En iyi otel grubu Kempinski Otel En iyi dizayn oteli Mystique A Luxury Collection Hotel, Santorini
Sosyal medyadaki en iyi otel markası W Hotel İstanbul En lüks iş oteli Fairmont Bakü
En iyi otel ödül programı Starwood Hotels En iyi etkinlik ajansı Kuoni Global
En iyi turizm destinasyonu Antalya En iyi uçak rezervasyonu sistemi Aerobilet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektör turizmin Davos'unda buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN