Ege'de TV savaşları

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Ege'de TV savaşları

Acun Ilıcalı'nın Yunanistan'da televizyon kanalı kurma isteğine Ege'nin diğer yakasından yanıt geldi. Atinalı medya patronu Chatzinikolaou, "Türkiye'de bir TV kanalı kuracağım" dedi

TV 8'in patronu Acun Ilıcalı'nın Yunanistan'da bir televizyon kanalı kurma girişimine Atina'dan yanıt geldi. Yunanistan'ın en ünlü gazetecilerinden de olan medya patronu Nikos Chatzinikolaou, Türkiye'de televizyon işine girmek istediğini açıkladı. Real Group adlı medya şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Chatzinikolaou sahibi olduğu radyoda bu açıklamayı yaptı. Atina merkezli Real FM'de konuşan Chatzinikolaou, "Gazete, radyo ve internet sitesi sahibiyim. Televizyon kurma girişimim vardı. Bunu Yunanistan'da değil, Türkiye'de kuracağım" dedi. Chatzinikolaou'nun bu girişimi Acun Ilıcalı'ya yanıt niteliği taşısa da gazeteci patron bunun bağımsız bir iş olduğunu belirtiyor. Chatzinikolaou, "Bu tamamen o olaydan farksız. Türkiye 80 milyon nüfusu olan bir ülke. Geniş bir ekonomik yönü var. Bu da bir fırsat oluşturuyor" dedi. Chatzinikolaou, televizyon konusunda ilk adımı da Türk Büyükelçiliği ile görüşme yaparak başladı. Büyükelçiliğin kendisine destek olduğunu ve bilgi verdiğini dile getiren Chatzinikolaou, "İşlemlere başladık" diye konuştu.

ÜLKEDE KRİZ ÇIKTI
Yunanistan'da televizyon ya da frekans satın almak istediğini ve Başbakan Aleksis Çipras ile konuştuğunu söyleyen Acun Ilıcalı'nın ülkede yarattığı "kriz" sürüyor. Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Nikos Dendias, Çipras'a yönelik, "Yunan Başbakanı, yabancı ve özellikle Türk vatandaşları ile Yunan televizyonlarının yayın ruhsatı konusunu hangi hukuki çerçevede konuşuyor, cevaplasın" diye konuştu. Sosyalist PASOK Milletvekili Andreas Loverdos, "Her gün sorunlarımızın olduğu komşu ülkeye, bir de bizi bilgilendirmesi için yayın ruhsatı veremeyiz" derken Merkez Birliği Partisi Milletvekili Yiannis Kallianos ise "Hükümet, bir Türk'ün gelip yayın ruhsatı alması için televizyon kanallarını kapatmaya teşebbüs etmesin" diye konuştu.

'BAŞBAKAN ÇİPRAS KONUYU SICAK KARŞILADI'
Yapılan eleştirilere Yunan Hükümeti, "Çipras, İstanbul'daki Türkiye-Yunanistan milli futbol maçı sırasında Ilıcalı ile konuştu. Ilıcalı, Yunanistan'da frekans almak istediğini ve Yunan ortaklar bulduğunu söyledi. Çipras, ruhsatlar için tamamıyla şeffaf ihale yapılacağını belirtti" açıklamasında bulundu. Hatırlanacağı gibi Acun Ilıcalı daha önce "İki alternatifimiz var. Ya Yunanistan'da kanal alacağız, ya da bir frekans satın alacağız. Yunanistan Başbakanı Çipras'la görüştüm ve o da çok heyecanlandı. Konuya sıcak baktığını söyledi. Bu konuda ekim ayı hedefimiz. İçerik olarak TV 8 formatında olacak" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de TV savaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN