Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İstanbul, 'u geçti"

İstanbul’daki yeni havalimanına taşınma konusunda hazırlıkların başladığını belirten Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı , “İlk açılışta terminalde en fazla yere biz sahip olacağız. İkinci faz açıldığında ilk terminal tamamen bize bırakılacak” dedi.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 11:50 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 12:46

Türk Hava Yolları () Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı , İstanbul'da inşaa edilen 3'üncü havalimanını heyecanla beklediklerini belirterek, yerli uçak olarak 2019'dan itibaren üretilmesi beklenen TRJet'lerden de ihtiyaçlara cevap verecek uçaklar olursa satın alacaklarını açıkladı. Aycı, Seattle'da THY'nin filosuna yeni kattığı 777-300ER uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

40 YILDIR BİRLİKTEYİZ

THY'nin Boeing ile imzaladığı stratejik iş birliği anlaşmasını değerlendiren Aycı, Boeing'le 40 yılı aşkın süredir çalıştıklarını söyledi. Aycı, ortaklıklarını başka bir boyuta taşımak istediklerini belirterek, Boeing'in belli off setlerle Türkiye'den her yıl 120 milyon dolarlık alımının söz konusu olduğunu hatırlattı. Ortaklıklarını yeni bir şekilde taçlandırmak istediklerini aktaran Aycı, söz konusu anlaşmanın eğitim, ortak Ar-Ge merkezi gibi konuları kapsadığını kaydetti.

LİSTEYE GİRMEK ÜZERE

Aycı, THY'nin galley şirketinin Boeing'in global listesine girdiğini anımsatarak, "Çok yakında koltuk şirketimiz de giriyor. Bundan böyle Boeing satın alan müşterilere koltuk anlamında da THY'nin koltuk şirketinin ürünleri de teklif edilebilir. Listeye girmek üzere. Bunu da konuştuk. Bunun yanında üretimle alakalı olarak yeni konular var. Mart sonuna kadar imzalanan bu anlaşmanın içini doldurmak için ekiplerimiz bir araya gelecekler. Bunun için her iki taraf da ekiplerini oluşturdu" diye konuştu.

TRJET ALIMI

Aycı, THY'nin yerli uçak TRJet'ten alım yapması konusunda ise şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'deki havacılık sanayisinin gelişmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunu Boeing'le masaya oturduğumuzda da yapıyoruz. Bunlar, yönetim kurulumuzun önüne geldiğinde bizim ihtiyacımıza cevap veren uçaklar olduğunu görürsek elbette biz de bunun içerisinde oluruz ve olmak isteriz. Belki bu uçakların her zaman alıcısı ve işleticisi olarak değil zaman zaman bu uçakların başka boyutunda da olabiliriz. Koltuk ve galley şirketlerimizle... Biz projenin başka tarafl arında olmaya talip olursak bu da sizi şaşırtmasın."

3'ÜNCÜ HAVALİMANI

Aycı, THY için yeni havalimanında ayrı bir terminal olup olmayacağı hususunda ise "Eşitler arasında birinci olacağız. Diğer tüm havayolları gibi biz de orada olacağız. İlk açılış tek terminalle olacak. 90 milyonluk tek terminal açılışında en fazla yeri alan biz olacağız. Bu nedenle 'Eşitler arası birinci' diyorum.İkinci faza geçildiğinde 120-150 milyon kapasitelere çıkıldığında herkesin beklentisi o dur ki ilk terminal bize bırakılacak. Orayı tamamen opere eder hale geleceğiz. Yeni evimiz 3. Havalimanı ve oraya geçişi heyecanla bekliyoruz" dedi.

'U GEÇTİK

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, İstanbul'da 3'üncü havalimanı faaliyete girene kadar, İzmir gibi bir yeri merkez (hub) olarak kullanmanın gerekebileceğine dikkat çekti. Aycı şunları söyledi: "Bu filonun yayılması gerekiyor. 2. hubla taçlandırılması gerekiyor. Hatta tam hub olmasa da üçüncü bir yerin bile Antalya gibi olabilir, önemli ölçüde değerlendirilmesi gerekiyor. Türkiye içindeki değişik varyasyonları değerlendiriyoruz. Planlarımız dahilinde. Fakat 'nda çok küçük bir kapasite var. Giderek verimlilik artıyor. Atatürk Havalimanı'nda inanılmaz şeyler oluyor. Frankfurt'u geçtik. Londra ve Paris'ten sonra İstanbul üçüncü sırada. Frankfurt 4 oldu. Bu küçük yerde bütün paydaşlar beraber iş yapıyor. Yeni kapılar ve park alanları açılıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstanbul, Frankfurt'u geçti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN