Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türk halısı 10 yıla biter'

Giriş Tarihi: 8.2.2016
'Türk halısı 10 yıla biter'

'Türk el halısı' tarih olmakla yüz yüze geldi. Dokuma tezgâhında 60 yaş altında kimse kalmazken ithalata uygulanan ek vergi de sektördekilere "5-10 yıl sonra Türk halısı biter" yorumunu yaptırıyor

Türkiye denince akla gelen ilk ürünlerden biri de halıdır. Dünyanın en iyi halılarını yapan tezgâhlar son yıllarda oldukça azaldı. Türk el halısı markası da önemli bir tehditle karşı karşıya. "Türk el halısı 5-10 yıla biter" diyen İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Uğur Uysal, üretim için eleman bulmakta zorlandıklarını belirterek, 60 yaş üstünün sadece dokuma yaptığını vurguladı.

İHRACAT % 35 DÜŞTÜ
Uysal, "Bizim şu anda ciddi bir üretim problemimiz var. Sadece yaşlılar üretim yapıyor. Gençler hem zenginleşme hem de daha kolay işleri tercih etmelerinden dolayı üretime katılmıyor. Biz de üretimi Pakistan, Afganistan ve Hindistan'a kaydırmıştık ve orada üretim yaptırıyorduk. Bütün dünya da böyle yapıyor. Ancak geçtiğimiz yıl konan ilave vergi nedeniyle artık onu da yapamıyoruz. Çünkü el halısı ithalatında yüzde 50 ilave vergi kondu. Biz malı direkt olarak ihraç ettiğimizi söylesek de bürokratlara anlatamıyoruz" diye konuştu. İhraç mallarına vergi gelmeseydi el halısının yaşama ihtimalinin artacağını söyleyen Uysal, "Şu anda ihracatımızda genel anlamda yüzde 14'lük, el halısında ise yüzde 35'lik bir düşüş var. Çünkü fiyat konusunda rekabet edemiyoruz. Rakiplerimiz halılarını Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde üretip bizden daha ucuza satıyor" dedi. Dünyada özellikle de Avrupa'da artık hiçbir firmanın üretim yapmadığını belirten Uysal, "Örneğin Alman firmaları Pakistan'da veya Afganistan'da üretim yaptırıp ABD pazarına satıyor. Ama biz ABD gibi büyük pazarları kaybetmek üzereyiz" diye konuştu. Uysal, şu anda ihracatçı firmaların stoklarını erittiklerini de belirterek yeni mal alımı konusunda birçok firmanın isteksiz olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk halısı 10 yıla biter'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN