Türkiye'nin en iyi haber sitesi

girişi nasıl yapılır

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından veliler ve öğrenciler için hizmete sunulan Beli Bilgilendirme Sistemi () sayesinde öğrencilerle alakalı bir çok bilgiye anında ulaşılabilmekte. Peki, e-Okul VBS girişi nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 9.2.2016 17:28
E-Okul VBS girişi nasıl yapılır
Okulların açılmasıyla beraber sistemi de aktif olarak kullanılmaya başladı. Özellikle velilerin çocuklarının durumunu öğrenmek için kullandıkları e-Okul VBS sistemi sayesinde öğrencinin notundan, devamsızlık durumuna kadar pek çok bilgiye erişilebiliyor.

E-OKUL VBS GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

e-Okul VBS girişi yapmak isteyen kullanıcıların 'https://e-okul.meb.gov.tr/' web sitesine giderek Öğrenci T.C. Kimlik No, Öğrenci Okul No ve Güvenlik Rakamlarını girmesi gerekmektedir. Sonrasında sisteme giriş yapan kullanıcılar öğrenci ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirler. Sisteme şifre ile giriş yapılmadığı için şifre unutma gibi bir sorun da söz konusu olmayacaktır.

E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Veli ve öğrencilerin yanı sıra e-Okul modülü okul yönetimi tarafından da kullanılmaktadır. Okul yönetimi ve öğretmenlerin de 'https://e-okul.meb.gov.tr/' web sitesinde bulunan e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş bölümünden giriş yapmaları gerekmektedir. Sistemin giriş için istediği bilgiler ise şunlardır;

- Güvenlik Rakamları

- Kullanıcı Adı

- Şifre

İstenen bilgilerin girilmesinin ardından sisteme giriş gerçekleştirilebilir. Okul yönetimi ve öğretmenlerin kullandığı bu sistemde duyurular paylaşıldığı gibi, öğrencilerin devamsızlık ve not bilgileri de girilmektedir.

E-OKUL MODÜLÜ İLE NELER ÖĞRENİLİR?

e-Okul modülünü kullanan kullanıcılar sistemde şu bilgilere ulaşabilirler;

- Devamsızlık durumu

- Sınav sonuçları

- Şube başarı ortalaması

- Karne notları

- Sınav tarihleri

- Aldığı belgeler

- Yıl sonu notları

- Haftalık ders programı

- Sınıf bilgileri

- Nakil durumu

E-OKUL UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber öğrenciler ve veliler için geliştirilen e-Okul VBS sistemi artık bir uygulama olarak telefonlardaki yerini alabilecek. MEN e-Okul mobil uygulamasıyla velilerin her an istedikleri yerden öğrenci bilgilerine ulaşmasını sağlıyor.

e-Okul mobil uygulamasıyla veliler devamsızlık ve not bilgilerine kolaylıkla erişim sağlayabildiği gibi, sınav tarihleri, okul duyuruları, nakil işlemleri ve öğrencinin okuduğu kitaplara da uygulamayla ulaşabilecekler.

e-Okul uygulamasını indirmek isteyen veliler Android işletim sistemine kayıtlı bir telefon kullanan veliler 'e-Okul Veli Bilgilendirme' ismi ile, İOS telefon kullanan veliler ise'MEB E-OKUL VBS' ismi ile uygulamayı cep telefonlarına kolaylıkla indirebilirler.

MEB MOBİL BİLGİ SERVİSİ NEDİR?

e-Okul modülünün yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından veliler için MEB Mobil Servisi uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı veri tabanında yer alan öğrenci bilgileri SMS yolu ile takip edilebilmektedir.

Mobil Servis uygulamasıyla veliler e-Okul modülünde olan bazı hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Bu hizmetler ise şu şekildedir;

Devamsızlık Bilgileri

Sınav Sonuç Bilgileri

Sınav Tarihleri

Karne Notları

Diploma Notu

Proje Bilgileri

Kayıt Alınması / Silinmesi Bilgisi

Nakil Bilgisi

MEB MOBİL BİLGİ SERVİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

MEB Mobil Bilgi Servisini yurt içinde yaşayan ve okul kaydı aktif olan öğrenci ve öğrenci velileri kullanabilir.

MEB MOBİL BİLGİ SERVİSİ ÜYELİĞİ NASIL YAPILIR?

MEB Mobil Bilgi Servisinden yararlanmak isteyen kullanıcıların cep telefonlarından eğitim bilgilerini almak istediği öğrencinin T.C. kimlik numarasını yazarak 8383'e göndermesi gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numarasını yazdığının öğrencinin bilgileri SMS olarak cep telefonunuza gelmeye başlayacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Okul VBS girişi nasıl yapılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN