Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dubaili Hakan gurbetten döndü

Geçen ay satılan 50 yıllık Oruçoğlu Yağ'ın yeni sahibi tanıdık çıktı. Körfezli yatırımcı, dünya susam ticaretinin % 20'sini Dubai'den yöneten Hakan Agro'nun patronu Hakan Bahçeci. Bahçeci 1.5 milyar $'lık ticarete imza atıyor

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Dubaili Hakan gurbetten döndü
Dünya susam ticaretini tek başına bir Türk işadamı yapıyor. Türkiye'de pek bilinmese de tarım piyasası onu "Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı" olarak tanıyor. İşlerini Dubai'den yöneten Hakan Bahçeci'nin şirketi Hakan Agro, yılda 1.5 milyar dolarlık ticarete imza atıyor. 20 yıldır Dubai'de yaşayan Türk işadamı Hakan Bahçeci'nin Türkiye'deki ilk yatırımı ise yarım asırlık geçmişe sahip olan Oruçoğlu Yağ oldu. Hakan Agro DMCC, Türkiye'nin en büyük yağ üreticilerinden Oruçoğlu'nun tamamını Dubai'deki firmasının iştiraki olan Trans-Atlantic Group DMCC üzerinden yaptı. 1968'de kurulan ve Afyon'da 69 dönümlük arazi üzerine kurulu dev tesiste faaliyet gösteren Oruçoğlu Yağ, günde 750 ton yağlı tohum işleme, 300 ton ham yağ, 450 ton da küspe üretim kapasitesine sahip.

BİLKENTLİ PATRON
Hakan Agro, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket. Bakliyat, yağlı tohumlar ve yenilebilir yağların ticaretinde bölgede isim yapan şirketin ayrıca dondurulmuş tavuk eti, süt ürünleri, yem hammaddeleri gibi tarım ürünlerinin tedarik zincirinde de ağırlığı söz konusu. 26 denizaşırı ofisi, deposu, işleme ve taşımacılık tesisleriyle 52 ülkeden 54 farklı gıda ürününü 82 ülkedeki 1.000'den fazla müşterisine ulaştıran şirketin kurucusu Hakan Bahçeci, bakliyat işine 1989'da Mersin'de başlamış. Bilkent Üniversitesi'nde okurken Çukurova'ya geçen Bahçeci 20 yaşında kendi şirketini kurmuş. 1994'te Türk Cumhuriyetleri'ne tavuk ihracatı yaparak işleri büyütmüş. Bahçeci, bu dönemde ABD'den gelen 'tavuk eti ticaretine destek' fırsatını görerek şirketin merkezini Dubai'ye taşımış.

TAVUKTA ABD'NİN 5'İNCİ BÜYÜĞÜ
Tavukta ABD'nin 5'inci büyük ithalatçısı olan Hakan Agro'nun Kanada'da üç fabrikası bulunuyor. Mersin'de bir kırma ve işleme tesisi olan firmanın Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan'da depoları, susam işleme ve soyma işletmeleri var. Toplam bin 500 çalışanı bulunan Hakan Agro'nun cirosunun yüzde 30'u tavuk, 20'si bakliyat, 10'u süt, 15'i yem, 15'i de susamdan geliyor. 900 bin ton olan dünya susam ticaretinin 120 - 130 bin tonunu gerçekleştiren Hakan Bahçeci'nin daha önce de Şeker Piliç'i almak istediği konuşulmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dubaili Hakan gurbetten döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN