Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5.1 milyarlık rekor kâr

milyar TL ile sektörde kâr rekoru kırdı. Banka kredilerde de 187 milyar lira ile lider oldu

Giriş Tarihi: 11.2.2016
5.1 milyarlık rekor kâr
Ziraat Bankası, sektörün toplam net kârının yüzde 6 arttığı, rakipleri olan diğer 4 büyük bankanın ise kâr düşüşü yaşadığı 2015 yılında rekora imza attı. Banka, geçen yıl net kârını yüzde 27 artırarak 5 milyar 162 milyon liraya çıkardı. Ziraat Bankası, kredilerde de sektörün lideri haline geldi. Yerel ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşın Ziraat Bankası'nın, sektör ortalamasının üzerindeki büyümesine 2015'te de devam ettiğine dikkat çeken Ziraat Bankası Hazine Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, müşterileri sayısını günden güne artırdıklarını söyledi.

KREDİDE LİDER

2015 sonu itibarıyla aktiflerinin yüzde 62'sinin kredilerden oluştuğunu ifade eden Kuru, "2015 yılında nakdi kredilerimiz yüzde 32 artışla, 187 milyar TL'ye ulaştı. Son yıllarda sektörden daha yüksek kredi artış hızı ile pazar payımızı artırırken, bankacılık sektöründe en yüksek toplam kredi büyüklüğüne sahip banka olduk. Gayri nakdi kredilerde yüzde 47 artış sağlarken toplam kredilerimiz, 247 milyar TL'ye ulaşmış bulunuyor. Hem nakdi hem de gayri nakdi kredilerde sektörün lider bankasıyız" dedi. Kuru, takipteki kredi oranının, takip portföyünden hiç kredi satmamalarına rağmen yüzde 1.7 ile sektörün yarısı düzeyinde bulunduğunun altını çizdi. 2015 yılında mevduatı yüzde 22 büyüttüklerini kaydeden Kuru, "Mevduat dışı kaynak araçlarını etkin şekilde kullanmayı sürdürmekteyiz. Mevduat piyasasında hiçbir zaman dengeleri bozacak bir rekabet yarışına girmiyoruz. Son 4 buçuk yıldır bu yönde strateji izlemeye devam ediyoruz" dedi.

DIŞ TİCARETTE PAY ARTIYOR
Şube sayılarının toplamda bin 812'ye çıktığının altını çizen Kuru, "Karadağ'da yeni bir bankayı, Azerbaycan'da ise ikinci bankamızı faaliyete geçirdik. Kosova'da ikinci, Gürcistan'da üçüncü şubelerimizi ve Bahreyn'de ise bir şube açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bahreyn şubemiz üzerinden, Körfez ve Asya piyasalarında daha etkin olmayı planlıyoruz. Düşen ülke dış ticaret hacmine rağmen, bankamızın aracılık ettiği dış ticaret 2015 yılında yaklaşık yüzde 10 artış kaydetti. Dış ticaret pazar payımız yüzde 7.4'ten 9.2'ye çıktı."

ATILIMLAR DEVAM EDECEK

Ziraat Katılım Bankası'nı faaliyete geçirerek hizmet çeşitliliğini artırdıklarına değinen Kuru, "İştirak portföyümüze gayrimenkul yatırım ortaklığı ve girişim sermayesini de dahil etme yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Finansal hizmet iş kollarımızı geliştirerek, Ziraat Finans Grubu'nun inşasına devam ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5.1 milyarlık rekor kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN