Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arda Ermut: 2015'i beklentilerin üzerinde kapattık

Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda (UDY) 2015 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 32 oranında bir artış kaydedildi. Yılın birçok ayında 1 milyar USD üzerinde net doğrudan yatırım girişi yaşanmış olması, küresel mali kriz sonrasında en çok UDY girişinin 2015 yılında gerçekleşmesini sağladı.

Giriş Tarihi: 11.2.2016 17:22 Güncelleme Tarihi: 11.2.2016 18:07
Arda Ermut: 2015'i beklentilerin üzerinde kapattık
2015 yılında toplamda Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) tutarı 16.58 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre Ocak – Aralık 2015 dönemindeki uluslararası doğrudan yatırım girişi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 32 oranında arttı.

Sektörel dağılıma bakıldığında 2015 yılında en çok yatırım alan sektör hizmetler sektörü oldu. Hizmetler sektörünü, sınai sektörler ve enerji sektörleri takip etti. Ocak-Aralık 2015 döneminde gerçekleşen cari açık toplamının yüzde %51'i UDY tarafından finanse edildi. Ocak-Aralık 2015 döneminde Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda ilk üç ülke; İspanya, ABD ve Luxemburg şeklinde sıralandı. İlk on ülke içerisinde sırasıyla Hollanda, Azerbaycan, Belçika, Rusya, İngiltere, Çin ve Almanya yer aldı.

"2015 YILINI BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE KAPATTIK"


Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, konu ile ilgili olarak, 2015 yılında seçim süreci ve bazı komşu ülkelerdeki olumsuz koşulların devamına rağmen yatırımcı nezdinde güven tazelendiğini belirterek şunları söyledi; "2015 yılını beklentinin üzerinde bir rakam ile kapatacağımızı ifade etmiştik; böyle de oldu. Uluslararası doğrudan yatırımcı nezdinde Türkiye'nin cazibesi önümüzdeki dönemde daha da artacaktır.

Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak, nokta atışı stratejilerimizin sonuçlarını almaya başladığımız bir yılı ardımızda bıraktık. Yatırımcılar, iki seçim birden yapılan komşu ülkelerdeki problemlerden dolayı bölgesel risklerin çok arttığı bir dönemde ülkemize yaptıkları yatırımları önemli bir oranda artırarak Türkiye'ye uzun vadeli baktıklarını göstermiş oldular.

Geniş bir perspektiften bakıldığında bu güven ortamının özellikle son 10-12 yılda oluşan güçlü liderlik ve siyasi istikrar ortamında atılan adımlarla birlikte önümüzdeki dönemde de bu istikrarın ve yapısal reformların hiç hız kesmeden devam edeceğine duyulan güvenin bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 64. Hükümet Eylem Planında yer alan reformlar ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılacak adımlarla ilgili yatırımcılardan edindiğimiz izlenimlere bakarak 2016 yılı için de uluslararası yatırımlarda pozitif bir seyir öngörebileceğimizi düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arda Ermut: 2015'i beklentilerin üzerinde kapattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN