Hazır giyim ihracatçısına 100 milyon liralık destek

İHKİB, KGF ve Türk Eximbank KOBİ'lere rahat nefes aldıracak 100 milyon liralık ek kredi protokolü imzaladı. Destekle ihracat katlanacak

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Hazır giyim ihracatçısına 100 milyon liralık destek
İstanbul Hazırgiyim Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Eximbank, küresel ve bölgesel sorunlar nedeniyle yeni açılımlara yönelen hazır giyim ihracatçısını desteklemek ve KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için protokol imzaladı. Söz konusu protokole göre Eximbank, ihracatı geliştirmek için KOBİ niteliğindeki hazır giyim ihracatçısı işletmelere kullandırılmak üzere KGF'ye 100 milyon lira ilave kefalet limiti verecek. 200 bin ile 2 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren şirketlerin kullanabileceği KGF kefalet limiti, firma başına maksimum 2 milyon lira olacak. Bu kategoriye giren 2 bin 13 firmanın geçen yıl 1 milyar 724 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini anlatan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bu firmaların önemli kısmının finansmana erişimde sıkıntı yaşadığını söyledi. Tanrıverdi, "Finansman sıkıntısı çeken üyelerimiz rahat bir nefes alacak. 2-3 yılda hazır giyim ihracatını 3-4 katına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

30 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ihracatçılara geçen yıl 30 milyar doların üzerinde finansman desteği sağladıklarını söyledi. KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli de bugüne kadar 16 bini aşkın KOBİ'ye kefalet verdiklerini ve 3 milyar lira civarında bir kredi hacmine ulaştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır giyim ihracatçısına 100 milyon liralık destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN