Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca vatandaşa 4'lü müjde

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Milyonlarca vatandaşa 4'lü müjde
Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun sadece polis ve muhtar maaşlarını düzenlemiyor, milyonlarca vatandaşa yeni haklar ve ek gelir imkânları getiriyor. İşte o yenilikler:

1 ÇİFTÇİYE VE KOBİ'YE DESTEK

Ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak.
Gübre ve yemde KDV sıfırlanacak.
Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran işyerlerine yönelik uygulanan sigorta primi teşvikinde, sigortalı sayısı sınırı kaldırıldı.

2 EMEKLİYE YÜZDE 10 ARTIŞ

Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşından yapılan yüzde 10'luk kesinti bitti. Yeni zam, emeklilerin gelirine 381 liraya varan artış getirdi.

3 GENÇLER YAŞADI

İlk defa iş kuran 29 yaşından küçük genç girişimcilerin, 3 vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmı gelir vergisinden muaf.
25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı alınmayacak.
Lise ve dengi öğrenimden mezunlar 20, yüksek öğrenimliler ise 25 yaşını geçmemek şartıyla, primleri devlet tarafından ödenerek okulu bitirdikleri tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl, gelir tespiti yapılmaksızın sağlık hizmeti alabilecek.

4 KADINA YARIM İŞ, TAM MAAŞ

Doğum izninden sonra memurlar birinci doğumda 2, ikincide 4, sonrakilerde ise 6 ay yarım gün çalışabilecek. Mali ve sosyal haklar ise kesilmeyecek.
Çocuğu olan veya evlat edinen memur, okul çağına kadar yarı zamanlı çalışabilecek.
Kadın işçiler de ilk doğumda 60, ikincide 120, sonrakilerde 180 gün yarı zamanlı çalışabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca vatandaşa 4'lü müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN