Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sur'a yerel mimari şart

"Sur'da TOKİ mantığıyla yenileme olmayacak" diyen Bakan Sarı kaynak için farklı bütçeleri gösterdi

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Sur'a yerel mimari şart
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Sur'u ayağa kaldırmak için yapılacak çalışmada TOKİ mantığıyla hareket edilmeyeceğini vurguladı. Bakanlığın 2016 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda soruları cevaplandıran Sarı, şunları kaydetti:
İMARDA SONA GELİNDİ: İmar yönetmeliğiyle ilgili her bölgeden il, ilçe, büyükşehir belediye yetkilileri, akademisyen ve STK'lardan 100 kişilik komisyon oluşturuldu. Komisyonun yeni yönetmelikle ilgili yaptığı çalışmalarda sona gelindi. Sade, net, anlaşılır ve bölgesel farklılıkları gözeten bir yönetmelik için çalışıyoruz.
TOKİ MANTIĞI OLMAYACAK: Suriçi bölgesi kentsel sit alanı ilan edildi. Buradaki yapılar, yöresel mimarinin benzeri şeklinde yapılacak. TOKİ, hiçbir şekilde TOKİ projesi mantığında yapılanmaya gitmeyecek. Suriçi'ndeki yapılaşmanın bir devamı şeklinde oradaki bölgede kentsel sit alanı olan yerde koruma imar planı çerçevesinde bir düzenleme yapılacak.
ÖDENEK ARTIYOR: Tespit çalışmaları tamamen sonuçlandığı zaman ihtiyaç duyulan kaynak tam anlamıyla ortaya çıkacak. Ödenek ihtiyacı devletimizin farklı bütçe tertiplerinden ödenek artırmak suretiyle karşılanacak. Tespit çalışmalarımızı Silopi'de yaptık, bunlar üzerine de gerekli devam eden kaynak ve maliyet tespiti yapılıyor.
ATIK TOPLAYICILAR: Sivil toplum örgütleriyle atık toplayıcıların şartlarının düzeltilmesi için çalışmalar yapılacak. Bu kişilerin iş ve istihdam sahasını kapatmaktan çok bu alanları iyileştirme çalışması yapacağız. Ekonomiye katkı sağlayan vatandaşımıza destek olmak sorumluluğumuzdur.

NÜKLEER BAŞVURUSU OLMADI

Gündeme dair soruları da yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kırklareli'ne bağlı İğneada'ya bir nükleer santral kurulup kurulmayacağına ilişkin soruyu şu şekilde yanıtladı: "Henüz bakanlığımıza yapılmış bir nükleer santral başvurusu yapılmamıştır. Olursa da bir değerlendirmede bulunulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur'a yerel mimari şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN