Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek faizi savunan yatırım düşmanıdır

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Yüksek faizi savunan yatırım düşmanıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGİK Mali Genel Kurulu'nda "Faiz konusunda hassasım. Kim yüksek faizi savunuyorsa o yatırım ve istihdamın düşmanıdır" dedi. Erdoğan, yüksek faizle mücadelesinin bitmediğini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu'nun (TÜGİK) Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmaya faiz ve büyüme damga vurdu. "Faiz konusunda hassasım ve faizi özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Kim faizlerin yükselmesini savunuyorsa yatırım ve istihdamın düşmanıdır. Kredi musluklarının açık olması için yüksek faizin olmaması lazım." Cumhurbaşkanı, "2015'te Türkiye'nin tökezleyeceğini umanlar bir kez daha hüsrana uğradı" dedi.

AB'YE MÜLTECİ RESTİ: KAPILARI AÇARIZ

KUTLU DOĞUM SANCILI OLUR

Erdoğan, 2015'in ilk 3 çeyreğinde yüzde 4 büyüme sağlandığını, sanayi üretiminde yıllık ortalama artışın yüzde 3.2 olarak gerçekleştiğini söyledi. Kamu ve özel toplam yatırımlarında 2015'in ilk 3 çeyreğinde yüzde 9.7'lik bir reel artış yaşandığını belirten Erdoğan, "Hiç endişeye gerek yok, bazı sıkıntılar var ama bunları da aşacağız. Unutmayın kutlu doğumlar sancılı olur, bu bir kutlu doğumdur" dedi.

UYARILARI YAPIYORUM
"Ülkemde yatırım olacaksa kredi musluklarının açık olması lazım. Faizin bu denli yüksek olduğu bir ülkede yatırım olabilir mi?" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Yatırımın durduğu yerde istihdam durur, üretim durur ve sizin uluslararası rekabet gücünüz de biter. İşte önce bunu halletmemiz gerekiyor." Faiz konusunun başbakanlığından bu yana ilkesi olduğunu anlatan Erdoğan, "Devletin borçlanma faizini yüzde 63'ten alıp, tek haneli rakamlara indirme kavgamı bu işin içinde olanlar gayet iyi bilir. Yüzde 30 olan enflasyonu tek haneli rakama çektik" diye konuştu. Bu konuda uyarıları gerekli yerlere yaptığını, yapmaya da devam edeceğini bildiren Erdoğan, "Avrupa'da bazı yerlerde enflasyon eksi, Japonya ve İsrail'de de öyle. Bize ne oluyor kardeşim" dedi.

YERLİ MALZEME KULLANIN
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlara yurt içinde tatil yapma ve yerli malı ürün kullanma çağrısı yaparak, "Bir zamanlar okullarımızda 'Yerli Malı Haftası' yapardık. Şimdi de 'Yerli Malı Yılı' olsun" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin yakın tarihteki en zor dönemlerden birini geçen yıl yaşadığını belirterek, "Üst üste iki seçim, bölücü terör örgütünün eylemlerini artırması, Güneydoğu ve Doğu bölgelerimizde yaşanan krizlerin derinleşmesi gibi hadiseler kimilerini karamsarlığa sürükledi. Buna rağmen, ekonomik verilere baktığımızda moralimizi bozacak, umudumuzu kıracak ciddi bir sıkıntı görmüyorum. Onun için genç işadamlarımıza sesleniyorum. Moralli olun. İstikbal bizimdir, hiç endişeniz olmasın" dedi. TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral da turizm sektörünü desteklemek amacıyla, tüm vatandaşları yurtiçinde tatil yapma çağrısı yaptı.

TÖKEZLEYECEĞİMİZİ UMANLAR YANILDI
Türkiye'nin tökezleyeceğini umanların bir kez daha hüsrana uğradığını anlatan Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarının bilimsel değil siyasi olduğuna vurgu yaptı. Türkiye'nin tıpkı buzdağı gibi görünmeyen gücü görünen gücünden büyük bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, "Bunu anlayabilmek için buraya ait olmak gerekiyor" diye konuştu. TÜGİK'in yakında düzenleyeceği İran programını çok önemsediğini söyleyen Erdoğan, bu tür programların, potansiyeli yüksek yerlerden başlayarak, yaygınlaştırılması tavsiyesinde bulundu. Dertlerinin, işadamlarına heyecan vermek, o ülkelerin işadamlarıyla müşterek adımlar atılmasını sağlamak olduğunu belirten Erdoğan, "Unutmayın siz gitmezseniz, onlar gider. Siz üretmezseniz onlar üretir. Siz satmazsanız onlar satar. Büyümezsiniz küçülürsünüz. Dünyada sizin için 'uzak, meçhul' bir yer veya yol kesinlikle olmamalıdır" diye seslendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek faizi savunan yatırım düşmanıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN