Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 yılda 15 bin kişiye istihdam

Mektebim Okulları'nın sahibi Kalko, 4 yılda 100 kampusa ulaşarak istihdamı 15 bin kişiye çıkaracaklarını açıkladı. Kalko, şehir üniversitesi kurup, Dubai ve Türk Cumhuriyetleri'nde kolej açacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
4 yılda 15 bin kişiye istihdam
Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, 4 yılda 100 kampus, 100 bin öğrenciye ulaşacaklarını açıkladı. Bu büyümeyle halen 2 bin olan istihdam sayısını 15 bine çıkaracaklarını anlatan Kalko, yurtdışına açılacaklarını bildirdi.

CEMAAT BOŞLUĞU

Türk eğitim markasının bayrağını yurtdışında dalgalandırmak istediklerini anlatan Kalko, "Cemaat okullarının kapanmasıyla özellikle Türk Cumhuriyetleri'nde boşluk oluştu. Yanlış anlaşılmasın, biz cemaatin muadili değiliz ama yurtdışında hem Türkçe'yi yaşatmak hem de Türk markasının dalgalanmasını istiyoruz. Dubai ve Türk Cumhuriyetleri'ne odaklandık. Oralarda ciddi bir pazar var. Ardından Avrupa'da da okul açacağız. 2 yıl sonra hem üniversite hem de yurtdışı okul projelerimiz için düğmeye basacağız" diye konuştu. Kalko, 2 yıl sonra şehir üniversitesi kurmayı planladıklarını da belirtti.

KDV DÜŞERSE % 7 İNER

Doğu ve Güneydoğu'da paydaşlarla iş yaptıklarını söyleyen Kalko, "Diyarbakır ve Batman'da franchise veriyoruz. Önümüzdeki yıl başlarız" mesajı verdi. Kalko, eğitimde KDV'nin yüzde 8 olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ekmek nasıl zorunluysa, eğitim de zorunlu, adı üstünde. Burada KDV yüzde 1'e çekilirse, özel okul fiyatlarında yüzde 7'lik bir indirim olur. Bu konuda taleplerimizi bakanlığa ilettik." Devlet okullarının bulunduğu değerli arazilere dikkat çeken Kalko, "Devlet kıymetli arazilerdeki okulları taşıyarak milyarlarca dolarlık kaynak yaratabilir" dedi.

TEŞVİKLER SEKTÖRÜ 5 KAT BÜYÜTÜR
Özel okullar için öğrenci başına verilen teşviklerin sektörü büyütmeye başladığını söyleyen Kalko, "Özel okullara verilen teşviklerin sektörü 5 kat büyüteceği öngörülüyor. Şu anda özel okullaşma oranı yüzde 5. Bunun yüzde 25'e çıkması bekleniyor. Bizde yüzde 25 oranında devlet teşvikinden faydalanan öğrenciler var" dedi. Mektebim Okulları'nı 2012'de kurduklarını, sektöre hızlı bir giriş yaptıklarını anlatan Kalko, "İlk açıldığımız yıla göre 100 kat büyüdük. Sektörde 3'üncü büyük eğitim kurumu zinciriyiz. Hedefimiz birincilik. Genç ve yıpranmamış bir markayız. Eğitim dışında işimiz yok. Buradan kazanıp buraya yatırıyoruz. Okullarımızda kayıt yenileme oranı yüzde 91. Bu oran Türkiye ortalamasında 60-70 bandında" diye konuştu.

KİRA VE ARSA MALİYETİ ŞİŞİRİLMİŞ DURUMDA
Arsa maliyetlerinin yüksek olduğundan yakınan Kalko, "Yeni okul açma yeri bulmak zor. Özel okul imarlı arsalar tabir yerindeyse tutanın elinde kalıyor. Özel okul gayrimenkullerindeki şişirilmiş fiyatların birkaç yıl sonra düşeceğini düşünüyorum. En önemli gider kalemimiz, kira ve arsa. Burada düşüş olursa eğitimin fiyatı da ucuzlar. İstanbul'da bölgeye göre metrekare kira fiyatı 10 ila 50 TL" dedi.

35 KAMPUSU 15 BİN ÖĞRENCİSİ VAR
Mektebim Okulları'nın Balıkesir'den İzmir'e, Tekirdağ'dan Adana ve İstanbul'a kadar birçok ilde 35 kampusu bulunuyor. Halen 15 bin öğrenci Mektebim'de eğitim alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yılda 15 bin kişiye istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN