Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Transatlantik'e taraf olmalıyız

AB Bakanı Volkan Bozkır ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin Transatlantik'e taraf olmasının hayati önem taşıdığını söyledi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Transatlantik'e taraf olmalıyız
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında müzakere edilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na (TTIP) taraf olmamasının yıllık maliyetinin 5 milyar dolar olacağını söyledi. Gümrük Birliği kapsamının değişen ticari koşullara uygun olarak genişletilmesi gerektiğinin altını çizen Bahçıvan, "Yapılacak revizyonla Türkiye'nin üçüncü ülkelerle ticaretinde mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbir alınmalı" dedi.

GB'NİN KAPSAMI DEĞİŞMELİ
İSO'da düzenlenen "Yeni Nesil Ekonomik Diplomasi: Dünyada Artan Bölgesel Serbest Ticaret Anlaşmaları ve TTIP Müzakereleri Konferansı"na Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ve Dünya Ticaret Örgütü'nün 2005-2013 döneminde Genel Direktörü olan Pascal Lamy konuşmacı olarak katıldı. Gümrük Birliği nedeniyle AB'nin imzaladığı her anlaşmanın Türkiye'nin de imzalama zorunluluğuna dikkat çeken Bahçıvan, "Gümrük Birliği'nin kapsamının değişen ticari koşullara uygun olarak genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz. TTIP'ın ivme kazandığı bir süreçte bu öneri çok önemli" dedi.

YAŞAMA GÜCÜ ZORLAŞACAK

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da, Türkiye'nin TTIP'in dışında kalmasının, sanayi ve iletişim devrimini kaçırması ile aynı derecede önemli bir eksiklik olacağını belirterek, "Türkiye, mutlaka ve mutlaka bu yeni yapının parçası olmak mecburiyetinde. Bu, sadece yılda uğranabilecek birkaç milyar dolar zarardan ibaret değil. Yeni yapının dışında kalan ülkelerin gerçekten yaşama gücünün çok zor olacağı bir dönem olacak" diye konuştu.

VİZESİZ GİRİŞ SONBAHARDA BAŞLAR
Türkiye-AB ilişkilerinde paradigmanın değiştiğini ifade eden Bakan Bozkır, paradigma değişikliğinin birinci unsurunu, "AB'nin içine düştüğü ekonomik sıkıntıları Türkiye gibi önemli bir pazar olmadan aşma olanağı bulunmaması" şeklinde açıkladı. Bozkır, ikinci unsurun, "illegal göçün zamanında fark edilememesi", üçüncü unsurun ise "terör" olduğunu söyledi. "Para verelim, siz çözün" zihniyetini kabul etmediklerinin altını çizen Bakan Bozkır, "Türkiye'ye ailenin içinde olduğu hissettirilmeli. Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz girdiği bir nokta sonbaharda yakalanacaktır" dedi.

GÜMRÜKLER 20 YIL SONRA KALKACAK
Gümrük Birliği güncellenmesi görüşmelerinin bu yıl başlayacağına değinen Bozkır, güncellemeyle Türkiye-AB ticaret hacminin 150 milyar dolardan 300 milyar dolara çıkma potansiyeli oluşacağını kaydetti. "20 yıl sonra gümrük vergilerinin sıfıra indiğini göreceğiz" diyen Pascal Lamy de AB ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin "mükemmel" olmadığını söyledi. Lamy, "Tarım ve hizmetler konusu mutlaka çözülmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Transatlantik'e taraf olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN