Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ocak ayına ait bilgileri açıklandı

Bu yılın ocak ayında bankalara 45 milyar Türk lirası değerinde 1,2 milyon adet ibraz edildi.

Giriş Tarihi: 15.2.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 15.2.2016 11:07
Ocak ayına ait çek bilgileri açıklandı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, ocak ayına ait çek bilgileri raporunu yayımladı. Buna göre; 2016 yılının ilk ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 1,2 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı 45 milyar TL oldu. Aynı dönemde ibraz edilen çek tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1, çek adedi ise yüzde 20 azaldı.

Bu yılın ocak ayında karşılıksız adedi yıllık bazda yüzde 6 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarında yüzde 5 artış gözlendi. Ocak ayında parasal tutarı 1,7 milyar TL'yi bulan 44 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 138 milyon TL tutarındaki 4 bin adet çek daha sonra ödendi.

Ocak ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 3,7 ve tutar bazında 0,2 puanlık artışla yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

Bu yılın ilk ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa izledi.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 20,3 ile Kırklareli oldu. Kırklareli'ni sırasıyla, yüzde 13,1 ile Kırşehir, yüzde 11,6 ile Hakkari, yüzde 11,2 ile Kırıkkale ve yüzde 11'le Van takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Kastamonu, Karabük ve Giresun olarak sıralandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ocak ayına ait çek bilgileri açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN