TOKİ 90 milyonu 'tarih'e gömdü

TOKİ, Nevşehir'de kentsel dönüşüm çalışmaları yaparken 7 kilometrelik tarihi bir şehir ortaya çıkardı. İnşaatı durdurduklarını söyleyen Başkan Turan, "Harcadığımız 90 milyon lirayı zarar olarak görmüyoruz"d edi

Giriş Tarihi: 15.2.2016
TOKİ 90 milyonu 'tarih'e gömdü
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Nevşehir'de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi kent çıktı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydetti. Turan, "Nevşehir'in merkezinde kentsel dönüşüm alanında Dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Bunun üzerine Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık ve projeden vazgeçtik. Bugüne kadar harcadığımız 90 milyon lirayı da zarar olarak görmüyoruz. Bu yeni keşfedilmiş bir kent. Burası Anadolu tarihine de ışık tutuyor" dedi.

3. DERECE SİT ALANI
TOKİ ve Nevşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dünyanın en büyük yeraltı şehrinin keşfedildiğini vurgulayan Turan, "Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir'e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de burasıyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

ANADOLU TARİHİNE KATKI
Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalışma yaptıklarını belirten Turan, "Anadolu tarihine neler katabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Nevşehir'de en büyük yeraltı şehir yerleşiminde geçen yıl temizlik çalışmalarına başlandı. Bölgede tarih ile ilgili bilgileri yeni baştan değerlendirecek nitelikte bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Anadolu'nun tarihine yeni değerler katacaktır" diye konuştu.

ORTODOKS DÖNEMİNE AİT KİLİSE BULUNDU

Ortodoks dönemine ait yeraltı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan, "Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri olarak değerlendiriliyor. Tamamıyla yerin altında, yerin üzerinde hiçbir belirtisi olmayan bir alan" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOKİ 90 milyonu 'tarih'e gömdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN