Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MTV borç sorgulama! Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi yılda 2 kez araç sahipleri tarafından ödenen vergidir. 2016 yılının MTV listesi de açıklandı. Peki MTV'yi nasıl ödeyeceksiniz ve aracınızın vergisi ne kadar? Motorlu Taşıtlar Vergisi aracınızın türüne göre değişim göstermektedir. Araç sahiplerinin yılda iki kez ödediği MTV hesabı yapılırken aracınızın türü, yaşı , silindir hacmi gibi bazı kalemler hesaba katılır. Örneğin otobüsler için yaş ve koltuk kapasitesine göre vergi belirlenir. Her araç türüne göre farklı hesaplanan MTV için taksitlendirme de gerçekleştirilebilir. Mesela Denizbank'ta 7 Şubat'a kadar 6 taksitli MTV ödeme imkanı sağlanmaktadır.

Giriş Tarihi: 16.2.2016 17:10
MTV borç sorgulama! Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?
MTV SORGULAMA

MTV ile trafik cezalarınızı www.gib.gov.tr internet sitesi üzerinden ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda bir çok banka da MTV ödemeleriniz için çalışmalar yapmaktadır.

MTV 2016 KİM NE KADAR VERGİ ÖDEYECEK?

1-3 yaş arası arabalarda;

-1,300–1,600 santimetreküp (cm3) arasında motor hacmine sahip binek araçlar 997 lira,

-1,600–1,800 cm3 arasında motor hacmine sahip binek araçlar 1,760 lira,

-1,800–2,000 cm3 arası motor hacmine sahip binek araçlar ise 2,772 lira MTV ödeyecekler.

-4,001 cm3 ve yukarısı motor hacmine sahip binek araçlar 22,716 lira ile en yüksek MTV tutarını öderken

-1,300 cm3 ve daha aşağı motor hacmine sahip 16 yaş ve üzeri model binek araç sahipleri de 66 lira ile en az MTV tutarı ödeyecekler.Panelvan ve motorlu karvanların 1,900 cm3 ve aşağısı için 997 lira, yukarısı için de 1,508 lira MTV ödenirken, 46 kişi ve yukarısı otobüsler için de yıllık 3,019 lira MTV ödenecek. Uçak ve helikopterlerin 1,150 kilograma kadar olanlar için 12,616 lira, 20 ton üzeri olanlar için de 50 bin 489 lira MTV ödenecek.

MTV ÖDEMESİ HANGİ BANKALARA YAPILABİLİR

AKBANK T.A.Ş.

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

HSBC BANK A.Ş.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

TÜRKİYE Garanti Bankası A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

MTV, Karayolları Trafik Kanunu'na istinaden trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini, ikinci ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler.

Bu verginin hesaplanmasında aracın, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MTV borç sorgulama! Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN