Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hilenin Ar-Ge'sini yaptılar

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Hilenin Ar-Ge'sini yaptılar

Gıda firmaları yüksek kâr hırsıyla kanunda analiz yöntemi olmayan, kanser riski yüksek koruyucu maddeleri ithal etmeye başladı. Bu şekilde denetime takılmadan vurgun yapıyorlar

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sedat Kuru, gıda firmalarının kâr etmek ve maliyeti düşürmek adına yaptıkları usulsüz işlerle hilenin Ar-Ge'sini yaptıklarını belirterek, "Hile yapanlar kontrol yapanlardan birkaç nesil önde gidiyor" dedi.

ET YERİNE ET PROTEİNİ
"Sucukta et proteini kullanıp yüzde 20 daha az et kullanmış oluyorlar. Ette renklendirici yasaklandığı için analiz edilemeyecek alternatiflerini ithal ediyorlar" diyen Kuru, analiz yöntemi kanunlarda ifade edilmeyen pek çok koruyucunun da ithal yoluyla yurda sokulduğunu ve ürünlerde kullanıldığını, bunların büyük bir bölümünde kanser riski olduğunu söyledi. Ekmekte çavdar yerine renklendirici kullanıldığını, gıda firmalarının ürünün raf ömrünü uzatmak için kanserojen nitelikte nitrit ya da nitrat kullanarak maliyeti düşürüp kârı artırdıklarını vurgulayan Kuru, bu tip ürünler yakalansa bile analiz metodu olmadığı için denetime tabi tutulamadığını söyledi.

CEZAYI UMURSAMIYORLAR
Hile ile 500 bin lira kazanan bir firmanın 3 denetimden ceza yese bile bu rakamın 50 bin lirayı geçmediğini dile getiren Kuru, "Adama hile yapmak daha çok kazandırıyor. Çünkü ceza rakamlarının yaptırımı yok" dedi. Verilen cezaların bir KOBİ'ye büyük darbe vurabileceğini ifade eden Kuru, cirosal ceza düzenlemesinin yapılması gerektiğini kaydetti.

SÜTÜN YAĞINI ÇIKARDILAR
Sedat Kuru, "Yer fıstığını boyayıp antep fıstığı, dağda topladıkları otları kekik, biberiye diye satıyorlar. Son kullanma tarihi geçmiş süt ürünlerini eritip kaşar ve eritme peynir olarak piyasaya sürüyorlar. Sütten yağını çekip bitkisel yağ enjekte ediyorlar. O yağı ise tereyağı olarak satıyorlar. İade ürünleri geri alıp koruyucuyla harmanlıyorlar. Daha sonra etiketleyip yeniden rafa koyuyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilenin Ar-Ge'sini yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN