Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrol 11 Ocak'ta dondu

Petrol bir yılda % 70 değer kaybedince Katar, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezüella üretimi dondurma kararı aldı. Dondurma 11 Ocak'taki üretim seviyesine göre yapılacak. Fiyatı 3 dolar artıran karara İran ve Azerbaycan karşı

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Petrol 11 Ocak'ta dondu
Sınırlı talebe rağmen üretim azaltılmadığı için 12 yılın dip seviyelerine inen petrol fiyatları karşısında üreticiler daha fazla dayanamadı. Doha'da yapılan toplantıda Rusya, Suudi Arabistan, Venezüella ve Katar, varil fiyatı bir yılda yüzde 70 düşerek, 28 dolara kadar gerileyen petrolde üretimi dondurma kararı aldı. Alınan karar doğrultusunda, 11 Ocak 2016'daki seviyede üretim yapılacak.

43.4 MİLYON
Ocakta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri için günlük üretim 32.6 milyon varildi. Bu rakama Rusya da eklenince üretim miktarı 43.48 milyon varili buluyor. Üretimin dondurulması anlaşmasını Katar Enerji Bakanlığı gözlemleyecek.

FİYAT 3 DOLAR ARTTI

Kararın ardından petrolün varil fiyatı, 30 dolar seviyesinden 33 dolara yükseldi, ardından primlerin bir kısmını geri verdi. Toplantıdan bir hafta önce başlayan dedikodularla petrol fiyatlarında kısmi bir artış yaşanmıştı. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali En-Nuaymi, petrol fiyatlarını piyasanın belirlediğini, OPEC ve bağımsız üreticilerin de toplantıda alınan karara katılmasını temenni ettiğini vurguladı. Nuaymi, söz konusu dört ülkenin ham petrol fiyatında istikrar sağlanması için başka ek adımlar atılması amacıyla önümüzdeki günlerde görüşmelere devam edileceğini de belirtti.

İRAN VE AZERİL ERDEN RET
Ambargodan yeni çıkan İran ise üretimin dondurulmasını istemiyor. İran Petrol Bakanı Zanganeh, Tahran'ın petrolde piyasa payından vazgeçmeyeceğini açıkladı. Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Abbasov da üretimde dondurma işlemi yapmayacaklarını açıkladı. Anlaşmaya dahil olmayan İran'a ise özel koşulların sunulabileceği belirtiliyor. Rus Rosneft de üretici ülkelerin kararının olumlu olduğunu ifade etti.

45 $ DİYEN DE '60 OLUR' DİYEN DE VAR
Analistlerin gün içinde yaptığı yorumlar ise kafaların ne kadar karışık olduğunu ortaya koydu. Geleceğe yönelik tahminlerde farklı farklı rakamlar açıklandı. Sorunun talepte olduğunu vurgulayarak alınan kararın bir şey değiştirmeyeceğini söyleyenler de var 60 dolar olur diyen de. Yatırım bankası Nomura'nın Petrol ve Gaz Analizleri Bölüm Başkanı Gordon Kwan, karar ile yılın ikinci yarısında petrol fiyatında 60 dolar seviyesine doğru bir yükseliş için güçlü tohumlar ekildiğini belirtti. Capital Economics ise kısa vadede petrol fiyatlarında 45 doların görüleceğini tahmin etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol 11 Ocak'ta dondu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN