Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevre tahribatı olmayacak

Artvin Cerattepe'deki bakır madeniyle ilgili hukuki izinlerin alındığını belirten Eti Bakır, cevherin kapalı işletme yöntemiyle üretileceğini, teleferikle taşınacağını açıkladı. Şirket, "Proje kurulacak teleferik hattı nedeniyle son derece çevrecidir. Tahribata neden olmayacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Çevre tahribatı olmayacak
227 kişiyi istihdam edecek, ülke ve bölge ekonomisine katma değer sağlayacak Artvin Cerattepe'deki bakır madenine ilişkin protestolar Paralel Yapı-Aydın Doğan ve PKK medyasının algı operasyonuyla kışkırtılmaya çalışılırken, şirket yetkilileri iddialara tek tek cevap verdi.

Teleferik yöntemi

Eti Bakır'dan yapılan açıklamada, bakır cevherinin kapalı ocak yeraltı işletme yöntemi ile üretileceği, teleferik hattı ile Murgul'daki flotasyon tesise nakledileceği belirtildi. Bu nedenle karayolu kullanılmayacağı, yol yapımı için de ağaç kesilmeyeceği belirtildi. Asgari düzeyde kesilen ağaçların yerine ise yenilerinin dikileceği vurgulandı. Kapalı işletme yoluyla madencilik yapılacağı için çevreye zararın oluşmayacağını belirten şirket, "Proje kurulacak teleferik hattı sayesinde son derece çevrecidir ve çevre tahribatına yok açmayacaktır" dedi. Projenin yüzey sularına etkisi olmayacağı vurgulanarak, "Yeraltı suları çökeltme havuzlarında dinlendirildikten ve biyolojik arıtma sürecinden geçirildikten sonra deşarj edilecek" denildi. Şirket, Cerattepe'de madencilik yapılmasını engelleyen mahkeme kararının bulunmadığını da ekledi.

19 kurumdan olumlu rapor verildi


Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, madene verilen ÇED raporunun 19 kurum ve kuruluşun olumlu kararıyla çıktığını belirterek, "Vatandaşlarımızın hassasiyetine önem veriyoruz. Sahadaki bakır madeni kapalı ocaktan çıkarılacak, hiçbir şekilde ormana zarar vermeden, yeni yollar açılmadan teleferik sistemiyle taşınacak. Ayrıca alanda herhangi bir maden depolaması bulunmayacak" dedi.

Her ağaç için 3 fidan şartı koyduk

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu işletmeye galeri işletmesi yapılması şartı koyduklarını, yol izni dahi vermediklerini belirterek, "Verdiğimiz alan 77 bin 439 metrekare gibi son derece küçük bir alan. Her ağaç için de en az 3 fidan dikilmesi şartı koyduk" dedi. Galeri işletme olduğunu hatırlatan Eroğlu, "Bakırı zenginleştirmek için bir tesis kurulmayacak. Cevher galeri ağzından teleferik hattıyla taşınacak" dedi.

İDİALAR

ÇED'DE SIKINTI VAR: Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen şirket madeni işletmek istiyor.

AĞAÇLAR KESİLİYOR:
Endemik bitki örtüsü ile 1 milyon 700 bin ağaç risk altında.

SU KAYNAKLARI KİRLENİYOR:
Maden sahası, Cerattepe ile Genya Dağı dahil şehrin üst mahallelerini kapsayan bölümünden oluşuyor. Bu bölge Artvin'in içme suyu kaynaklarının önemli bir kısmını da içine alıyor.

SİYANÜRLE ALTIN ARANACAK:
Artvin'de 4 siyanür havuzu ile halkın içme suyu da dahil bütün su kaynakları kirlenecek.

HEYELAN RİSKİ MEVCUT:
Madenin olduğu yer heyelan bölgesi. Bu yüzden bölge hızla Çoruh Vadisi'ne doğru akacak, Artvin için büyük tehlike olacak.

GERÇEKLER

ÇED'DE DURDURMA YOK: Maden sahasıyla ilgili bütün izinler alındı. Daha önceki ÇED raporundaki eksiklikler giderildi. Projeye yeniden ÇED 'olumlu' kararı alındı. Herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı yok.

EN AZ ÜÇ KATI AĞAÇ DİKİLİYOR:
Teleferik hattı inşaası ve galeriler için asgari düzeyde ağaç kesilecek. Bölgede kesilen ağaçların en az 3 katı ağaç dikilecek. Proje alanında Cerattepe bölgesine özgü bir bitki türü yok.

İÇME SUYUNU ETKİLEMEZ:
Maden arama sahası Cerattepe'de, su kaynakları ise Genya'da. Bu nedenle çalışmanın su kaynaklarıyla hiçbir ilgisi yok. Çalışmanın yüzey sularına etkisi olmayacak.

ALTIN ARANMAYACAK:
Proje bakır madeni, cevher çıkarma ve taşıma dışında Cerattepe'de tesis ya da faaliyet olmayacak. Zenginleştirme işlemi yapılmayacağı için siyanür havuzu kurulmayacak.

HEYELAN RİSKİ YOK:
Heyelan tehlikesi oluşmayacağı bilimsel olarak kanıtlandı
.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre tahribatı olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN