Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhalede milyarlar havada uçuştu

TOKİ'nin Kayabaşı'nda satışa çıkardığı iki arsanın ihalesini de Makro İnşaat kazandı. Şirket, 2.3 milyar liraya iki arsayı da aldı

Giriş Tarihi: 19.2.2016
İhalede milyarlar havada uçuştu
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Başakşehir Kayabaşı 876 ada 1 ve 2 parselde 'Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı' modeliyle satışa sunduğu iki arsa ihalesinin ikinci oturumu tamamlandı. Her iki parsel için çıkılan ihalede en yüksek teklif Makro İnşaat'tan geldi. İlk ihalede 1 milyar 285 milyon lira teklif eden şirket, dün yapılan ikinci ihale için ise 1 milyar 20 bin lira önerdi. Toplam 2.3 milyar liraya ihaleyi kazanan şirket İdare payı geliri olarak da yaklaşık 500 milyon lira teklif etti.

İKİNCİ OTURUMDA FİYAT ARTI
İstanbul Başakşehir Kayabaşı 876 ada 1 parselde satışa sunulan arsanın ihalesinin ilk oturumuna 11 firma katılmış ve toplam gelirde en yüksek teklif 281 milyon TL olmuştu. İhalenin ikinci oturumda ise firmalar ihaleyi alabilmek için tekliflerini arttırdı. İkinci parselde yer alan 50 bin metrekarelik arsanın ilk oturumuna 13 firma katılırken, ikinci oturumda firma sayısı 7'ye düştü. En yüksek idare payı geliri ise 306 milyon TL ile Makro İnşaat'tan geldi.

EN BÜYÜK UYDUKENT PROJESİ
İhale alanı Türkiye'nin en büyük uydukent projesi olarak dikkat çekiyor. Arazi Kayabaşı'nda 3'üncü Köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk Havalimanı'na 17, yeni havalimanına 20 kilometre uzaklıkta. Ayrıca projenin uygulanacağı alan Olimpiyat Stadı, Şehir Hastanesi ve Başakşehir'e komşu. 51 bin metrekarelik alanda, kişi başına 36 metrekare yeşil alan sunulacak proje depreme dayanıklı inşa edilecek. Günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanacak.

BÖLGEYİ İYİ BİLİYORUZ
Başakşehir bölgesinde uzun yıllardır proje geliştirdiklerini söyleyen Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, bölgede ilk defa TOKİ ihalesini aldıklarını söyledi. Uyan, "Bölgede çok ciddi bir müşteri portföyümüz var. Her iki araziyle ilgili de güzel projeler geliştirdik" dedi. Yaşanabilir projeler yaptıklarını dile getiren Uyan, yeni projelerin de karma olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhalede milyarlar havada uçuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN