Başbakan Yardımcısı Elvan: Türkiye'nin Somali'ye yatırımı 100 milyon dolara ulaştı

Başbakan Yardımcısı Elvan, Türkiye'nin Somali'ye yatırımının 100 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu rakamlar başarabileceğimizin ilk aşaması olarak kabul edilmeli" dedi.

Giriş Tarihi: 23.2.2016 09:37
Başbakan Yardımcısı Elvan: Türkiye'nin Somali'ye yatırımı 100 milyon dolara ulaştı
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Türkiye'nin Somali'ye yatırımının 100 milyon dolar civarına eriştiğini belirterek, "Bu rakamlar başarabileceğimizin ilk aşaması olarak kabul edilmeli" dedi.

Elvan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla Türk ve Somalili iş adamlarının katılımıyla düzenlenen Türkiye-Somali İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, son birkaç yıldır çok önemli bir dönüşüm sürecine tanıklık ettiklerini aktararak, Somali Cumhuriyeti'nin liderliği ve halkının kararlılığı neticesinde bu dönüşümün sergilendiğini ifade etti.

Elvan, Somali'nin önünde güvenlik, istikrar ve refahın sağlanabilmesi için çok uzun bir yol bulunduğuna işaret ederek, "Somali'nin çok genç bir nüfusu var. Nüfusun yüzde 70'i, 30 yaşın altında. Bu ülkenin geleceği için çok büyük bir avantaj. Genç nüfusun yüzde 67'si işsiz durumda, bu da onların radikal gruplara katılımına neden olabilmekte. Gençlerin yeteneklerini geliştirmesi için eğitim ve yeni fırsatlar, hükümet politikalarının önceliklerinden biri olmalıdır" diye konuştu.

"Somalili gençlerin eğitimine önem veriyoruz"

Hiçbir ekonominin adil katılım olmadan isteklerine erişemeyeceğini dile getiren Elvan, "Bugün insanlar, ülkeler ve ekonomiler için bu tür potansiyellerin değerlendirilmemesi kayıplara neden olmakta. Kadınların istihdam edilmesi, aşırı fakirliğin giderilmesi konusu da son derece önemli. Bu çerçevede 25 girişimciyi, Somali'den davet ettik. Onlar için son derece yoğun bir program hazırladık. Umarım ülkelerine girişimcilik konusunda katkı sağlayabilirler. Somalili gençler, Türkiye'de eğitim alıyor ve buna çok önem veriyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Onlar ikili iş birliğimizde köprü rolü oynayacaklar" değerlendirmesini yaptı.

Türk iş adamlarının havalanı ve Mogadişu limanını işlettiğine değinen Elvan, "Bu çerçevede önemli bir gelir elde ediyorlar. Türkiye'nin Somali'ye yatırımı, 100 milyon dolar civarına erişti. Bu rakamlar başarabileceğimizin ilk aşaması olarak kabul edilmeli. Somali'de iş imkanlarına baktığımızda Afrika'nın en uzun kıyısıyla ve yenilenebilir enerji potansiyeli ile dikkati çekiyor. Bizler girişimcilerimizi Somali'de özellikle balıkçılık, müteahhitlik ve tarım alanında yatırım yapmak konusunda teşvik edeceğiz. Somali'nin kalkınmasına inancımız sonsuz. Bizler, Somali'nin ve halkının yanında durmaya kararlıyız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Elvan: Türkiye'nin Somali'ye yatırımı 100 milyon dolara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN