Cumhuriyet tarihinde bir ilk

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Cumhuriyet tarihinde bir ilk
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 2016 Turizm Eylem Planı'nın 9 maddelik acil önlem paketi, sektör oyuncuları tarafından memnuniyetle karşılandı. Terör olayları, Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası düşen Rus turist sayısı, jeopolitik sıkıntılar ve global ekonomik sorunların etkisiyle zor bir dönemden geçen turizmciler, ilk adım olarak açıklanan paketle rahat bir nefes aldı. Turizm sektörünün Başbakan nezdinde dikkate alınıp yapısal adımların atılmasının Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan turizmciler, sektörün dikkate alınmasından dolayı büyük memnuniyet yaşadıklarını ifade etti.

HİSSELERİ YÜKSELDİ

Planın kısa vadede yapısal sorunlara katkı sağlayacağını belirten sektör oyuncuları, "Yakın zamanda ikinci ve üçüncü aşamalardaki desteklerin de açıklanmasını umut ediyoruz" şeklinde görüş birliğine vardı. Öte yandan eylem planı turizm sektörü endeksini borsada yüzde 2.5 yükseltti.

TÜROB Baş. Timur Bayındır: Kısa vadede sektörün yapısal sorunlarına katkı sağlayacak olan plan, bize güç ve moral verdi. Bu çalışmayla turizm işletmelerine varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli bir katkı sağlandı. Bakanlık sigorta primleriyle ilgili de çalışma yürütüyor. Bu destek de verilirse önümüzü çok rahat göreceğiz.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy: Başbakanımızdan İstanbul'a bir liman talebinde bulunduk. Karşılanacağına inanıyorum. Bu yıl 9 milyon vatandaşımızı yurtdışında, 10 milyonu da yurtiçinde gezdirmeye çalışacağız. Verimli bir toplantı oldu.
TÜROFED Başkanı Osman Ayık: Hükümetimizin tüm bileşenleri değerlendirerek çözüm paketi açıklaması bizi çok mutlu etti. Başbakanımız bu açıklamanın bir giriş olduğunu, değerlendirmelerin devam ettiğini, önümüzdeki dönemde tüm taraflarla görüşmelerin sürdürüleceğini ifade etti.
TYD Başkanı Murat Ersoy:
Acil önlem planında yapılan açıklamalar ilk aşamada tüm konulara değinildiğini gösteriyor. Sektörün borç yapılandırılması ve tatil dönemlerinin yayılması talebinin kabul görmesi sevindirici.
İTO Başkanı İbrahim Çağlar: Alınan tedbirlerle turizmci yatırımını daha rahat yapabilecek. Bilhassa turizm firmalarının kullandığı kredilerin vadelerinin ertelenmesi sektöre rahat bir nefes aldıracak. Yaz rezervasyonlarının yapıldığı bu günlerde proaktif yaklaşımla kapsamlı tedbir alınması turizmciye yol gösterecek.
Etstur Yön. Kur. Bşk. Mehmet Ersoy: En olumlu nokta devletin bu konuyu gündemine almış olması. Turizmciler olarak zaten ihracatçıydık, bu paketle adı konmuş oldu. Kredilerle ilgili eylem planı da finansman açısından iyi oldu. Kredilerin ödenmesi noktasında devlet yükün büyük kısmını üstlendi.
Anı Tur Yön. Kur. Bşk. Veli Çilsal: Bu pakette açıklanan teşviklerin manevi değeri bizim için çok daha yüksek. Sektörümüzün ilk kez bu kadar dikkatle takip edildiğini görüyoruz. Devletin yanımızda olduğunu hissettirmesi bize ayrı bir enerji verdi.
Jolly Tur Gen. Müd. Figen Erkan: Paket tamamen yabancı turist ve döviz girdisi üzerine kurgulanmış. Vatandaşa yönelik bir kaynak yaratılıp yurtiçi seyahatlerde de bir tüketici tatil teşviki verilirse otellerde konaklama talebi artar, sektöre hareket getirir.
Diana Travel Yön. Kur. Bşk. Yard. Burak Tonbul: Türkiye Cumhuriyeti tarihinde turizm sektörü, bir başbakan nezdinde ilk kez ele alınıyor. Bu bizim için çok motive edici. Paketteki en dikkat çekici husus kredi destekleri. Krediler nedeniyle yaşanan sıkıntılar çözülünce işten çıkarmaların da önüne geçilecektir.
Kilit Global Yön. Kur. Üyesi Sezgin Özer: Sektörde bu yıl ciddi bir daralma var. Paketin önemli katkıları olacak. Özellikle uçak yakıt katkısının tur operatörlerinin iptallerinde caydırıcı etkisi olacağını düşünüyoruz.
Ela Quality Resort Genel Müdür Yardımcısı Hasan Özdilek: Açıklanan telafi edici tedbirler bu yıl için bizleri umutlandırdı. 255 milyon liralık hibe ve 288 milyon liralık borcun ertelenmesi sektörümüze nefes aldıracak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapısal tedbirler üzerine de çalıştığının açıklaması desteklerin devam edeceği yönündeki inancımızı artırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet tarihinde bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN