Binali Yıldırım AA editör masasında açıklama yapıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım AA editör masasında soruları yanıtlıyor. Bakan Binali Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.

Giriş Tarihi: 24.2.2016 10:13 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 11:35
Binali Yıldırım AA editör masasında açıklama yapıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.

Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

Diyarbakır Sur'da temizlik harekatı sürüyor. 4 bin konutu farklı yerde kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak. Sur'da tarihi dokusuna yakışır şekilde tekrar düzenlenecek.

"MADEM ANLAŞACAKTINIZ..."

Terör örgütü PKK dünyada bütün ülkeler tarafından kabul ediliyor ama konu PYD'ye gelince nedense ısrarla bu iki örgüt eş tutulmuyor. Bir NATO ülkesi olarak bu bizi üzüyor. PYD'nin terör örgütü olduğuna dair o kadar belge varken bu örgütün terör olarak kabul eilmemesi bizi üzüyor. Ama anlayacaklar ben bu duruşun uzun süreceği kanaatinde değilim. Ankara saldırısında gördük bu iki örgüt iç içe girmiş karöaşık bir terör örgütüdürü. Şuanda PYD'nin DAEŞ'e mücadele verdiğini düşünüyorlar ama PYD bunu yapmıyor PYD bölgede kendine yer açmaya çalışıyor. Esed zamanında Kürt halkına değer vermedi imkan vermedi şimdi PYD onlara dost gözükmeye başladı. Amaç bu topluluğu Türkiye'ye karşı kullanmak. Bugün Esed, Rusya ve ABD anlaştı madem anlaşacaktınız neden 450 bin insanın ölümüne göz yumdunuz?

İstiyoruz ki buradaki kargaşa savaş son bulsun. Suriye halkı normal hayatına dönsün.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Hatırladığım bütün seçimlerde darbe anayasasının en büyük sorunumuz olduğunu ve değişmesi gerektiğini bütün partiler söyledi. Buraya bakınca herhangi bir anlaşmazlık yok ama adi buyurun değiştirelim denilince işin içine farklı hesaplar giriyor. Bu ülkemizin beklentilerini görmemek anlamına geliyor.

Başkanlık sisteminde koalisyon yok sürekli tek partili bir hayat var. Meclis daha kimliğini kazanmış hale geliyor. Yasaları yapıyor. Başkan da kendine tanınan süre içerisinde ülkeyi yönetiyor. Başkanlığı anlatınca ülke bölünecek zannediliyor. Almanya'da eyaletler var başkanlık yok. ABD'de eyaletler var başkanlık var. Biz diyoruz ki Türkiye'nin rejimi bellidir. Yönetim şekli demokrasidir. Demokrasinin içerisinde hem başkanlık sistemi hem de parlementer sistem vardır.

Bugüne kadar anayasanın 117 maddesi değiştirilmiş. Delik deşik olmuş ortada anayasa diye birşey yok. İçinde milletin işine yaramayacak herşey var. Kenan Evren kendine göre yazdırmış.

"BELEDİYE BAŞKANLIĞI BAŞKANLIK SİSTEMİNİN KÜÇÜK BİR ÖRNEĞİDİR"

Eğer Türkiye 2013 hedefelrine kararlı bir şekilde yürüyecekse mutlaka istikrara ihtiyacı var. İstikrarın tek adresi de başkanlıktır. Biz Başkanlığın artısı ile eksisi ile anlatılmasını istiyoruz. Belediye başkanlığı başkanlık sisteminin küçük bir örneğidir aslında. Başkan ve meclisi seçiliyor 5 yıl görev yapıyor beğenilirse halk 5 yıl daha devam et diyor yoksa sepetleniyor. Bu başkanlık diktatörlüktür, öcüdür diyenlerin iyi niyetli olmadıklarını küçük hesaplar yaptıklarını görmek lazım. Ben bunun konuşuldukça daha da iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

3.HAVALİMANI

Havalimanı dünyanın en büyüğü devlet özel sektör i,ş birliği ile yapılıyor. Yaklaşık 10 milyar EURO'luk bir harcama yapılacak. Atatürk Havalimanında yaşadığımız sıkıntılar gidecek. Atatürk Havalimanında da tarifeli taşımacılık yapılmayacak. Yeni havalimanı 165 tane köprüsü olan tamamen bittiğinde 150 milyon kapasitesi olacak. 500 uçak park kapasitesi, 70 bin araçlık otoparkı olacak. Biz havacılıkta 2003'ten beri dünya istatistiklerini alt üst eden bir gelişme yaşadık. Türkiye'nin dünya havacılığından kazandığı pay yüzde 0.45 trn yüzde 2 ye yaklaştı. Dünyada bir havacılık tarihi yazdık. Dünyada ortalama yüzde 5 in üstünde büyüme olurken Türkiye'de büyüme yüzde 15 e yaklaştığı dönemler oldu. Hava yolu halkın yolu olacak dedik oldu. Dünyanın en fazla noktasına uçuş yapan havayolu şirketi bizde var. İstaqnbul havacılığın merkezi haline geliyor.

3. KÖPRÜ

Köprü aşağı yukarı tamamlanma aşamasına geldi. Zannediyorum son 150 metresi kaldı birleşmeye. Önümüzdeki 5-10 gün içerisinde köprü tabliyesiyle, askı halatlarıyla köprü silüeti ortaya çıkacak. Köprünün tamamen bitmesi mayıs ayında... Her şeyi ile kaplaması ile ışıklandırması ile tamamlanmış olacak. Ancak bağlantı yolları, kavşak çıkışları ile hepsini beraber açmak istiyoruz. Dolayısıyla bu yılın ağustosu gibi tamamen açılışa hazır hale gelecek üçüncü köprü ve yolları."

KANAL İSTANBUL

Bugüne kadar Kanal İstanbul ile ilgili bir güzergah resmen tanımlamadık. Herkes fal bakıyor, istihareye yatıyor, 'kanaldan geçecek' diye satış yapıyor. Bu spekülasyonların önüne geçmek istiyoruz, derdimiz odur.

5 güzergahta çalışma yapıldı, hala da yapılıyor. Bunlardan bir tanesi, karşılaştırılmalı olarak gerekli incelemeler tamamlandığında güzergah olarak ön plana çıkmış olacak. Bunun için de zaman çok uzun değil. Bu sene içerisinde, bu senenin ikinci yarısından itibaren güzergahla ilgili her türlü sorun çözülmüş olur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binali Yıldırım AA editör masasında açıklama yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN