Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya için Eximbank desteği

İhracatçılar, 148 maddelik yol haritasını Mehmet Şimşek'e iletti. Irak ve Rusya pazarı için Eximbank'ın ilave destek vermesi ve ödemelerin de 1 yıl ertelenmesi gündemde

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Rusya için Eximbank desteği
Dünyada yaşanan krizler nedeniyle 2015'te yüzde 9 oranında gerileyerek 143.7 milyar dolar seviyelerine çekilen ihracatı tekrar eski günlerine döndürmek için kollar sıvandı. Temelinde Türkiye'nin bugüne kadar ihmal ettiği pazarlara açılma stratejisi bulunan önlemler paketi için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 148 maddelik yol haritası hazırladı. İçinde KOSGEB desteklerinin artırılması ve KDV iadelerinin erken ödenmesinin de bulunduğu paket Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e sunuldu. TİM'in, dün yapılan 'Genişletilmiş Başkanlar Kurulu' toplantısına katılan Mehmet Şimşek de, düğmeye hemen basılacağını belirterek, özellikle Irak ve Rusya pazarı için Eximbank'ın ilave desteklerinin devreye sokulacağının mesajını verdi.

1 YIL SÜRE UZATIMI İSTİYORUZ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat için kritik öneme sahip konulardan ilkinin Eximbank kredileri olduğunu belirterek, "Özellikle Rusya ve Irak'tan ötürü sorun yaşayan firmalarımız için, taahhüt ve kredi ödemelerinde 1 yıl süre uzatımı yapılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Özel bankalar üzerinden kredi kullanan firmalara ise Eximbank üzerinden köprü kredi imkânı yaratılmasının firmalarımızı biraz rahatlatacağını düşünüyoruz" dedi. Büyükekşi, şöyle devam etti: "Diğer talebimiz ise KOSGEB destekleriyle ilgili. Söz konusu desteklerden daha fazla firmanın yararlanması için, 2012'de KOBİ tanımında belirlenen üst limitin 40 milyondan 100 milyon TL'ye çıkarılmasını istiyoruz. Ölçek büyüklüğüyle ilgili de firmalarımızın yaşadığı sorunlar var. Beklentimiz, firmalarımızın büyüdükçe yüklerini hafifleten bir anlayışla vergi ve sosyal güvenlik mevzuatımızın değiştirilmesi." Büyükekşi, teminata bağlı olmayan nakdi KDV iade taleplerinin azami 3 ay, teminata bağlı iadelerin ise teminat mektubunun tesliminden itibaren bir hafta içinde gerçekleşmesini sağlayacak bir sisteme geçilmesini de istedi.

HÜKÜMET OLARAK YANINIZDAYIZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ihracatçıların taleplerini gerçekleştirmek için çaba göstereceklerini vurguladı. Şimşek, Irak ve Rusya pazarlarına ihracat yapanlara Eximbank'ın ilave destek vereceğini ve ödemelerin de 1 yıl öteleneceğini söyledi. Şimşek, hükümet olarak ihracatçının yanında olduklarını ve güçlü destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Türkiye'nin yönünü hiç gidilmeyen ülkelere çevirmesi gerektiğini belirten Şimşek, Hindistan'a gittiğinde ilginç bir durumla karşılaştığına dikkat çekerek, "Ama orada sayısı 10'u geçmeyen Türk şirketleri gördüm. Asya ve Amerika pazarını ihmal ettik" dedi.

İHRACATÇININ 4 KRİTİK İSTEĞİ

1- Eximbank kredilerinde 1 yıl süre uzatımı
2- KOSGEB desteklerinin kapsamının genişletilmesi
3- KDV iade süreçlerinin kısaltılması
4- Büyük firmalarının yüklerinin hafifletilmesi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya için Eximbank desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN