Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nde yıllık beklentiyi karşılamadı

nde ocak ayında yıllık yüzde 0,4 artış beklentisine karşın yüzde 0,3 yükseldi.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 14:03
Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon beklentiyi karşılamadı
nde ocak ayında yıllık , piyasa beklentisinin hafif altında kalarak yüzde 0,3 arttı.

Avrupa İstatistik Ofisinin (stat) bugün açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde ocakta yıllık enflasyon yüzde 0,4 artış beklentisine karşın yüzde 0,3 yükseldi. Ocak ayına ilişkin yıllık enflasyon verisinde aşağı yönlü revizyon yapıldı. 29 Ocak'ta açıklanan ocak ayı öncü yıllık enflasyon verisi yüzde 0,4'ten yüzde 0,3'e indirildi.

Enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, ocak ayında yıllık enflasyona en fazla yukarı yönlü katkı, restoran ile kafeteryalar, tütün ve meyveden geldi. Taşıt yakıtları, ısınmada kullanılan yakıt ve gaz ise enflasyona en büyük aşağı yönlü etkiyi yaptı.

Euro Bölgesinde ocak ayı yıllık öncü çekirdek enflasyon ise beklentiler doğrultusunda yüzde 1 arttı.

AB'de 10 ülkede negatif yıllık enflasyon oranı belirlendi

Veriler ayrıca, 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) yıllık enflasyonun ocak ayında yüzde 0,2 arttığını ortaya koydu. Bu yılın ocak ayında, AB'de 10 ülkede negatif yıllık enflasyon oranı belirlendi.

Yıllık negatif enflasyon sıralamasında, en düşük oran 1,7 ile Polonya'da ölçüldü. Bunu yüzde 1,5'le Bulgaristan ve yüzde 1,1'le de Güney Kıbrıs Rum Kesimi izledi. AB'de en yüksek yıllık enflasyon oranına sahip ülkeler de 1,8'le Belçika, 1,4'le Avusturya ve 1,3'le de İsveç olarak sıralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon beklentiyi karşılamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN