Ekonomiye 'dâhi girişimciler' dopingi

Üniversite çıkışlı dâhi girişimciler Türkiye ekonomisini zıplatacak girişimleri kovalıyor. Yerli bataryadan, sanal gerçekliğe kadar çok sayıda buluş yatırım alıp, hayata geçirildi

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Ekonomiye 'dâhi girişimciler' dopingi
Katma değerli üretime geçişte önemli rol üstlenen teknokentler, dâhi girişimci yetiştiren fabrikalara dönüştü. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent'in içinde yer alan Çekirdek projesi de bu kapsamda önemli başarılara imza atıyor. Çekirdek'ten yetişen çok sayıda girişimcinin buluşuna melek yatırımcılar adeta akın etmiş durumda. İşte öne çıkan girişimler...

ARAÇ PAYLAŞIM EKONOMİSİ

Türkiye'nin genç girişimcileri Arda Aşkın, Erman Çağıral ve Güven Özyurt tarafından kurulan ve kişiden kişiye araç kiralama hizmeti sunan Garajyeri, yurtdışından önemli yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Türkiye'nin ve dünyanın ünlü melek yatırımcılarından destek alan Garajyeri, hem araç sahiplerinin boşta duran araçlarından ek gelir elde etmelerini sağlıyor hem de uygun fiyata kiralamanın yolunu açıyor. 2012'de Burak Sefer, Şahin Çağlayan ve Utku Simitli tarafından kurulan Reengen, akıllı şebeke alanında nesnelerin interneti ve büyük veri analizini birleştiren bir girişim. Şahin Çağlayan "Bir binada akıllı otomasyon sistemleri olsa da büyük veri yetkinliğimizle bu sistemleri daha akıllı hale getirip tasarrufu yüzde 20'ye çıkarabiliyoruz" diyor. Bir diğer girişim olan Enwair Batarya ise bu alanda yerli bir devrime imza atmak üzere. Şirket, teknolojik cihazların daha uzun kullanımı için yenilikçi batarya tasarımı sunuyor. Yine ünlü yatırımcıları peşine takan Pandora ise her türlü inşaat projesinin sunum ve pazarlaması için kullanılabilecek bir artırılmış gerçeklik uygulaması hazırlıyor. Şirket dünya devleriyle çalışıyor.

- KOBİ TURU -


Sanal ekranlara girişimci imzası

2005 yılında kuaför salonlarında her müşterinin önündeki aynanın yanında yer alan ve tek merkezden yönetilen dijital ekranlar kurarak başlayan Sistem 9 Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Akın, günümüzde perakende, ulaştırma, konaklama, bankacılık ve kamu sektörüne yönelik 20 bini aşkın bilgilendirme ekranını yönetiyor.

Metaxdoor'dan 35 ülkeye ihracat

2002'de eşiyle birlikte 24 metrekarelik bir alanda, giriş ve geçiş sistemleri Metaxdoor'u kuran Tuba Arslan, bugün 35 ülkeye ihracat yaptıklarını ve diğer sektörlerin var olmadığı ülkelere bile iş yaptıklarını belirtiyor. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Arslan, "2 bin metrekarelik bir alanda 40 kişiyle birlikte üretim yapmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye 'dâhi girişimciler' dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN