Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'ya yatırım hamlesi

İnşaatçılar Anadolu'yu radarına aldı. Emlak Konut hamlesiyle birlikte başlayan yatırım hareketin en önemli etkeni ise, KDV oranları sebebiyle arsa fiyatlarının Anadolu'da düşük olması

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Anadolu'ya yatırım hamlesi
Konut sektöründe büyük şehirler dışında Anadolu'ya ilgi artıyor. İlk olarak Emlak Konut GYO'nun başlattığı açılım, sektörün yatırım iştahını Anadolu şehirlerine kaydırdı. Şirketler, ülke genelinde artan refah artışı nedeniyle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında Bursa, Denizli, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Konya ve Gaziantep gibi illerdeki konut satışlarındaki artış nedeniyle bu bölgeleri mercek altına aldı. Önümüzdeki ay Teknik Yapı, Denizli'de Evora konseptinde yeni bir projeyi satışa çıkarmaya hazırlanırken, Özyurtlar, Gaziantep'de Alman bir grupla ortak projeye imza atacak. YDA Group, Kayseri ve Konya'da projeler üretecek. Emlak Konut GYO'nun Anadolu açılımı da Nevşehir, Niğde gibi birçok ilde hareketlilik yaratacak.

KDV'NİN ROLÜ BÜYÜK
İnşaatçıların Anadolu'ya kaymasındaki en büyük etkenlerden biri de KDV oranları. Arsa rayiç bedellerinin düşük olması ve daha büyük arsaların bulunabilmesi firmaları Anadolu şehirlerine yönlendirdi. 2013'te yapılan KDV düzenlemesiyle büyükşehirlerde rayiç bedeli 500 liranın altında olan arsalar yüzde 1, 500-1000 lira arasında olan arsalar yüzde 8, 1000 lira ve üzeri arsalar ise yüzde 18 KDV üzerinden değerlendirilmeye başlandı.

TABANA YAYILDI
Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, "İstanbul'da yüzde 16, Bursa ve Kocaeli'nde yüzde 21, Mersin'de ise yüzde 17 büyüme yaşandı. Bu bize Türkiye'de artık gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor" dedi.

İSTANBUL'DA ARSA BULMAK ZORLAŞTI
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul'da hem uygun fiyatlı hem de problemsiz arsa bulmanın artık mümkün olmadığını belirtti. Durbakayım,"Anadolu'da da artık devletin yatırım yaptığı, sanayi ve ticarette gelişen birçok şehir var. Bu zamana kadar bazı markalı konutlar yapıldı, yatırımlar artacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'ya yatırım hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN